لینک های دسترسی

Breaking News

آموزش ربات‌سازی در یک مکتب خصوصی در کابل


وزارت معارف نصاب مشخصی برای تدریس ربات‌سازی ندارد

یک مکتب خصوصی در شهر کابل، برای نخستین بار آموزش‌های ربات‌سازی را شامل نصاب درسی خود کرده است.

مسولان این مکتب می‌گویند، از آنجایی‌که علم فردا، علم رباتیک است، وزارت معارف افغانستان باید به آموزش آن توجه بیشتری نشان بدهد.

مکتب «آسایش‌های جهانی»، ۳۰۰ متعلم دارد که در صنف‌های مختلف در این مکتب درس می‌خوانند.

مسولان این مکتب می‌گویند علاوه بر آموزش‌های فنی رباتیک، به متعلمان هم‌چنین فرصت داده می‌شود تا یک جلسه در هر ماه را به شکل خلاقانه و از ذهن خود کار کنند.

اناهیتا محسن‌یار، مسول بخش ربات‌سازی در مکتب آسایش‌های جهانی می‌گوید: «سه بار در ماه از روی کتاب کار می‌کنند و یک بار در ماه خلاقانه کار می‌کنند. از روی تانک، هلی‌کوپتر، ماشین نظافت، جاروی برقی، ماشین خیاطی و وسالی که ما در خانه از آن استفاده می‌کنیم، ربات می‌سازند.»

فاطمه رضایی، یک متعلم در این مکتب خصوصی می‌گوید که کار کردن روی ربات‌ها، به آن‌ها کمک می‌کند تا از نظر ذهنی پیشرفت کنند.

او می‌گوید: «به نظر من، علم رباتیک در افغانستان باید بیشتر انکشاف کند، به خاطر اینکه ما می‌توانیم از طریق رباتیک، افغانستان را پیشرفت بدهیم.»

شاگردان فرصت دارند یک جلسه در ماه، به شکل خلاقانه کار کنند
شاگردان فرصت دارند یک جلسه در ماه، به شکل خلاقانه کار کنند

مکتب آسایش‌های جهانی، مواد آموزشی خود را در همکاری با خانه رباتیک افغانستان تهیه می‌کند.

به گفته شاگردان این مکتب، ربات‌سازی در افغانستان به توجه و حمایت حکومت نیاز دارد.

تعدادی از شاگردان این مکتب می‌گویند که از آنچه در مکتب آموخته اند، علاقمند شده اند تا این عرصه را به شکل تخصصی‌تر در آینده فرا بگیرند. ولی تا هنوز، هیچ پوهنتونی در افغانستان این رشته را تدریس نمی‌کند.

وزارت معارف افغانستان نیز تا اکنون نصاب مشخصی برای تدریس مضامین ربات‌سازی ندارد.

کبیر حقمل، رییس نشرات وزارت معارف افغانستان به صدای امریکا گفت که ساینس شامل نصاب درسی مکاتب افغانستان است که آموزش‌های ربات‌سازی نیز می‌تواند زیرمجموعه آن باشد و از این رو، نیازی برای ایجاد مضمونی جداگانه برای ربات‌سازی دیده نمی‌شود.

علاوه بر مکتب آسایش‌های جهانی، خانه رباتیک افغانستان نیز به افرادی که به این بخش علاقه دارند، آموزش می‌دهد.

XS
SM
MD
LG