لینک های دسترسی

Breaking News

روحانی: به دنبال صدور انقلاب و ایجاد امپراتوری نیستیم


همزمان با سخنرانی آقای روحانی در مجمع عمومی ملل متحد، دهها نفر در بیرون به سخنرانی او معترض بودند

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد اعلام کرد که تهران قصدی برای صدور انقلاب و مذهب خود با زور و ایجاد امپراتوری ندارد.

ظاهراً اظهارات رئیس جمهور ایران در واکنش به سخنرانی روز سه شنبه دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده، بیان شد که در آن آقای ترمپ، حکومت ایران را یک رژیم فرسوده و فاسد خواند و گفت که رهبران ایرانی، خشونت را به بیرون از کشور شان صادر می کنند.

رئیس جمهور ترمپ روز سه شنبه ضمن انتقاد از توافق هسته یی ایران گفت که جهان اجازه نخواهد داد که ایران به فعالیت های بی ثبات کننده خود در منطقه ادامه بدهد

آقای روحانی گفت "رویکرد ایران صلح خواهی است و ظلم را نمی پسندیم. وی گفت ایران تهدید را از جانب هیچ قدرتی نمی پذیرد."

او برنامه میزایل ایران را برنامۀ دفاعی خواند که جنبه بازدارندگی دارد و گفت که توان نظامی ایران تهدیدی برای منطقه نیست.

هنگام سخنرانی آقای روحانی، گروهی از معترضان در بیرون ساختمان ملل متحد تجمع کرده و تصاویری از رهبران سازمان مجاهدین خلق را در دست داشتند.

این در حالیست که ایالات متحدۀ امریکا و برخی از کشورهای منطقه دخالت‌ نظامی ایران توسط سپاه پاسداران جمهوری اسلامی را در برخی از کشورها از جمله یمن، سوریه و عراق، مخرب و بر هم زننده صلح در منطقه دانسته‌اند.

رئیس جمهوری ایران، توافق هسته‌ای آن کشور با شش قدرت جهان را که پس از دو سال مذاکره به دست آمد، نتیجۀ یک تعامل جهانی دانست. او همچنین گفت که ایران اهل مذاکره است، اما در شرایط برابر.

آقای روحانی در بخش دیگری از سخنان خود از سخنان روز گذشته دونالد ترمپ، رئیس جمهوری ایالات متحدۀ امریکا به شدت انتقاد کرد.

آقای ترمپ روز سه‌شنبه در سخنان خود در ملل متحد، ایران را حکومتی دانست که بیش از هر چیز "از مردم خود" می‌ترسد. او توافق هسته‌ای با ایران را توافقی بد خواند که ایران در سایه آن در پی دستیابی به سلاح هسته‌ای است.

رئیس جمهوری ایران در سخنانش با بیان اینکه توافق هسته‌ای یک سند بین‌المللی مورد حمایت شورای امنیت است، گفت "ایران اولین کشوری نخواهد بود که برجام را نقض کند، ولی در مواجهه با نقض آن عکس ‌العمل متناسب و قاطع خواهد داشت."

این در حالیست که حکومت آقای ترمپ توافق هسته‌ای ایران را دارای ایراداتی می‌دانند که موجب می‌شود تهران به سلاح هسته‌ای دست یابد.

ریکس تلرسن، وزیر خارجۀ امریکا، ضمن ابراز نگرانی از برخی مواد توافق هسته ای با ایران گفت که "اگر قرار است به توافق هسته‌ای پایبند بمانیم، باید تغییر کند".

آقای روحانی در بخش دیگری از سخنان خود تحریم‌ها علیه ایران را کارساز ندانست و گفت که اینکار عزم ایران برای تولید ملی را افزایش داده است. اما در گذشته تحریم های فلج کنندۀ غرب بر ایران، سبب رکود شدید اقتصادی و قطع کامل ارتباط اقتصادی ایران با دنیا شده بود.

XS
SM
MD
LG