لینک های دسترسی

Breaking News

روحانی: روی توافقنامه هسته ای ایران دوباره مذاکره نمی شود


حسن روحانی، رئیس جمهور ایران می گوید که روی شرایط توافقنامه هسته یی آن کشور بار دیگر مذاکره نخواهد شد.

آقای روحانی روز پنجشنبه پس از بازگشت از مجمع عمومی ملل متحد در تهران گفت که برخی کشور ها خواستار آوردن تغییرات در توافقنامه هسته یی ایران بودند اما به گفته وی، مقام های ایرانی "با وضاحت و قاطعیت" گفتند که امکان مذاکرات مجدد روی این توافقنامه وجود ندارد.

این در حالیست که حکومت ایالات متحده به رهبری دونالد ترمپ گفته است که در حال بررسی توافقنامه هسته یی ایران می باشد که آیا این توافقنامه به نفع منافع امنیتی امریکا است و یا خیر.

نیکی هیلی، سفیر ایالات متحده در ملل متحد گفته است که هر چند دونالد ترمپ این توافقنامه را نمی پسندد، اما سخنرانی آقای ترمپ در مجمع ملل متحد به معنی خارج شدن واشنگتن از این توافقنامه نیست.

آقای ترمپ روز سه شنبه در نخستین سخنرانی خود در مجمع عمومی ملل متحد، توافقنامه هسته یی با ایران را "مایه شرمساری" برای ایالات متحده خواند.

بر بنیاد این توافقنامه که در سال ۲۰۱۵ در دوره ریاست جمهوری بارک اوباما، رئیس جمهور پیشین ایالات متحده امضا شد، ایران برنامه هسته یی خود را در بدل کاهش تعزیرات اقتصادی علیه آن کشور محدود می کند.

در همین حال، حسن روحانی انتقادات رئیس جمهور امریکا را در مجمع عمومی ملل متحد از ایران "اتهامات بی اساس و بی پایه" خواند و گفت که رئیس جمهور ترمپ با این سخنرانی "اشتباه بزرگ" را مرتکب شده است.

از جانب دیگر، آیت الله خامنه یی، رهبر ایران که مقتدرترین فرد آن کشور است، انتقادات تند رئیس جمهور ترمپ از حکومت ایران را "نشانه خشم و عصبانیت" آقای ترمپ خواند.

دونالد ترمپ در سخنرانی خود در مجمع عمومی ملل متحد، حکومت ایران را یک "رژیم بی پروا" و "دیکتاتوری فاسد" خواند و گفت که ایران به جهان "خشونت، خون ریزی و هرج و مرج" صادر می کند.

XS
SM
MD
LG