لینک های دسترسی

Breaking News

گزارشگران بدون مرز: امنیت خبرنگاران در انتخابات تامین شود


سازمان گزارشگران بدون مرز در آستانۀ برگزاری انتخابات پارلمانی افغانستان، بر تأمین امنیت بیشتر آن شمار خبرنگاران که رویدادهای انتخاباتی را پوشش می‌دهند، تأکید کرده است.

این سازمان در اعلامیه‌ای گفته است که شهروندان افغان در ۲۸ میزان امسال (چهار روز دیگر) برای انتخاب نمایندگان شان در مجلس، به پای صندوق‌های رأی می‌روند و خبرنگاران تضمین‌کنندۀ یک انتخابات آزاد، شفاف و دموکراتیک استند.

رضا معینی، مسؤول دفتر افغانستان و ایران گزارشگران بدون مرز گفته است: "با نزدیک شدن به موعد انتخابات حمله‌های هدفمند به رسانه‌ها و خبرنگاران و به ویژه تهدید آزادی‌‌های بانوان خبرنگار افزایش یافته است. این تهدیدی علیه حاکمیت مردم و انتخاب دموکراتیک آنها است. بدون آزادی اطلاع‌رسانی برگزاری انتخاباتی دموکراتیک ناممکن است. گزارش‌گران بدون مرز حکومت افغانستان را به تلاش بیشتر نسبت به تعهدات پذرفته خود در این باره دعوت می‌کند. توجه بیشتر به تداوم‌داری اقدامات حکومت در امر امنیت و آموزش بنیادی است".

سازمان گزارشگران بدون مرز گفته است که بیش از ۷۰ نامزد انتخاباتی و صد خبرنگار در سراسر افغانستان، از کمپاین "به نمایندگانی رأی دهید که از حقوق زنان خبرنگار حمایت می‌کنند" پشتیبانی شان را اعلام کرده اند.

افغانستان بر اساس گزارش سال ۲۰۱۸ سازمان گزارشگران بدون‌ مرز، از لحاظ رده‌بندی جهانی آزادی مطبوعات، در بین ۱۸۰ کشور، در ردۀ ۱۱۸ قرار دارد.

این در حالی است که نظر به گزارش این سازمان، ۱۳ خبرنگار و دو کارمند رسانه‌یی از آغاز سال روان میلادی تا اکنون در افغانستان کشته شده اند و این کشور مرگ‌بارترین مکان برای خبرنگاران از دید این سازمان است.

XS
SM
MD
LG