لینک های دسترسی

Breaking News

به رغم مخالفت امریکا، ترکیه و روسیه روابط نظامی برقرار می‌کنند 


وزیران خارجۀ روسیه و ترکیه گفته اند که تحریم‌های ایالات متحده بر ترکیه، مانع برقراری روابط نظامی مسکو و انقره نخواهد شد.

ایالات متحده در ماه جاری به خاطر خریداری سیستم دفاع راکتی اس ۴۰۰ روسی از سوی ترکیه، بر اداره صنایع دفاعی ترکیه، رییس و سه کارمند این اداره تحریم هایی را وضع کرد.

سرگی لاوروف، وزیر خارجۀ روسیه روز سه شنبه ۲۹ دسمبر (نهم جدی) پس از دیدار با مولود چاووش اوغلو همتای ترکی اش به خبرنگاران در مسکو گفت: " هر دو جانب برای تقویت روابط نظامی نیت داریم."

آقای لاوروف گفت که ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه از ارادۀ ترکیه برای "ادامۀ همکاری در این زمینه، با وصف تداوم فشار نامشروع از جانب واشنگتن" سپاسگزار است.

آقای چاووش اوغلو گفت که تحریم‌های ایالات متحده بر ترکیه "اقدام پرخاشگرانه علیه حق حاکمیت" آن کشور بوده و به گفتۀ وی انقره از دنبال کردن این هدف دست بر نخواهد داشت. او گفت: "ترجیح می‌دهیم که مسایل به شمول اس-۴۰۰ از ورای گفتگو حل شود."

با وصف هشدارهای جدی ایالات متحده که که سیستم اس-۴۰۰ روسی را تهدیدی برای طیاره‌های جنگنده اف -۳۵ امریکایی و سیستم‌های دفاعی گسترده‌تر ناتو می‌خواند، ترکیه سال گذشته سیستم ۲.۵ میلیارد دالری اس-۴۰۰ روسی را خریداری، منتقل و آزمایش کرد.

با آنکه روسیه و ترکیه در چندین مسله از جمله جنگ معضل قره‌باغ، لیبیا و سوریه در دو جهت مخالف قرار دارند، رییس جمهور پوتین و رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه در تلاش اند تا روابط خوبی را نگه‌دارند.

XS
SM
MD
LG