لینک های دسترسی

Breaking News

کمیته المپیک، روسیه را از بازی های ۲۰۱۸ منع کرد


المپیک زمستانی ۲۰۱۸ در شهر پیونگ جانگ کوریای جنوبی برگزار خواهد شد

کمیتۀ بین المللی المپیک، تیم المپیک روسیه را از حضور در رقابت های المپیک زمستانی کوریای جنوبی منع کرده است.

رئیس عمومی کمیتۀ بین المللی المپیک روز سه شنبه با بیان این مطلب گفت که پس از شواهد گسترده مبنی بر استفاده از دوای انرژی زا توسط ورزشکاران روسی در المپیک ۲۰۱۴ سوچی، تیم المپیک روسیه را از حضور در رقابت های المپیک زمستانی ۲۰۱۸ که قرار است در شهر پیونگ جانگ کوریای جنوبی برگزار شود منع کرده اند.

تامس باخ، رئیس کمیتۀ بین المللی المپیک اما تاکید کرد که برخی از ورزشکاران روسی اجازه خواهند داشت تا تحت نام "ورزشکاران روسیه" در آن رقابت ها شرکت کنند.

آقای باخ در یک کنفرانس خبری گفت که کمیتۀ اجراییۀ کمیتۀ بین المللی المپیک "درحالیکه از ورزشکاران پاک حراست می کند، تعزیرات متناسب را به خاطر این تقلب سیستماتیک روسیه وضع کرده است."

سخنگوی وزارت خارجۀ روسیه این اقدام کمیتۀ بین المللی المپیک را "دردآور" خوانده در صفحۀ فیسبوک خود نگاشته است "روسیه از این آزمون جان به در خواهد کرد."

ماریا زخروفا علاوه کرده است که روسیه "یک المپیک واقعاً عالی را میزبانی کرد."

سمویل شومیت، رئیس کمیتۀ انظباطی و تامس باخ، رئیس کمیتۀ بین المللی المپیک
سمویل شومیت، رئیس کمیتۀ انظباطی و تامس باخ، رئیس کمیتۀ بین المللی المپیک

رئیس کمیتۀ ملی المپیک روسیه از این تصمیم کمیتۀ بین المللی المپیک ابراز تعجب کرده به آژانس رویترز گفته است که با این تصمیم "حیرت زده" شده است.

الکساندر زوخوف گفته است که ورزشکاران روسی علیه منع حضور آنان در رقابت های زمستانی المپیک ۲۰۱۸، در محکمۀ "حکمیت ورزش برای ورزش" استیناف طلب خواهند شد.

الیا کووالچوک، یکتن از هاکی بازان پشین روسیه گفته است که کشورش باوجود اینکه نمی تواند بیرق روسیه را در المپیک حمل کند، در رقابت های زمستانی پیونگ جانگ شرکت کند. کووالچوک به رسانه های روسی گفته است که تحریم رقابت ها "کارگر نمی افتد. امتناع از حضور به این معنی است که روسیه به فشار های سیاسی تن داده است.

این اعلامیه یی کمیتۀ بین المللی المپیک پس از نشست بورد اجراییۀ آن کمیته در سویس روی ادعای استفاده دوای انرژی زا توسط ورزشکاران روسی در المپیک زمستانی شهر سوچی بیان شده است.

پیش از این نیز ادعا های مبنی بر استفادۀ دوای انرژی زا توسط ورزشکاران روسیه در رقابت های المپیک به نشر رسیده بود که کمیتۀ ملی المپیک روسیه به شدت آن ادعا ها را رد کرده بود.

کمیتۀ بین المللی المپیک همچنان تصمیم گرفته است تا عضویت الکساندر زوخوف، رئیس کمیتۀ ملی المپیک روسیه را در کمیتۀ بین المللی المپیک لغو کند.

کمیتۀ بین المللی المپیک از قبل ۱۱ مدال ورزشکاران روسی را که در جریان رقابت های المپیک زمستانی سوچی کسب کرده بودند لغو قرار داده و بیش از ۲۰ ورزشکار المپیک روسی را برای همیش از حضور در رقابت های المپیک منع کرده است.

XS
SM
MD
LG