لینک های دسترسی

Breaking News

آیا پوتین تا ۲۰۳۶ رییس جمهور روسیه می‌ماند؟


ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه گفته است که از لایحه‌ای حمایت می‌کند که به وی اجازه خواهد داد تا در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ در روسیه خود را برای پنجمین دور و در سال ۲۰۳۰ آن کشور برای ششمین دور نامزد ریاست جمهوری کند و کم از کم تا سال ۲۰۳۶ رییس جمهور روسیه باشد.

ولنتینا تریشکوفا، نخستین زن فضانورد روسیه و قانونگذار کنونی آن کشور، روز سه شنبه دهم مارچ (۲۰ حوت) بگونۀ غیر منتظره این لایحه را به پارلمان روسیه (دوما) پیشکش کرد.

پس از آنکه شماری از قانونگذاران روسیه از این لایحه پشتیبانی کردند، آقای پوتین شخصاً به دوما رفت تا ظاهراً برساند که با چنین چیزی موافق است.

آقای پوتین گفته است که وی باید حق داشته باشد که به خاطر ثبات روسیه، باز هم برای گرفتن کرسی ریاست جمهوری رقابت کند. او گفت: "رییس جمهور متضمن امنیت دولت ما و ثبات داخلی و ثبات تکاملی دولت است".

اما رییس جمهور پوتین چندی پیش با تاکید بر اهمیت انتقال سیاسی گفته بود که نمی‌خواهد روسیه به اقداماتی شبیه حاکمان "عصر شوروی" متوسل شود و رییس جمهور طرحی برای برگرداندن قدرت نداشته باشد.

آقای پوتین روز شنبه ۱۸ جنوری (۲۸ جدی) در جمعی از نظامیان پیشین روسیه گفت: "به نظر من، بسیار نگران کننده است که به وضعیت اواسط ۱۹۸۰ برگردیم که سران دولت تا فرجامین روزهای عمر شان در قدرت می‌ماندند و شرایط لازم ایمنی برای انتقال قدرت نداشتند".

بر اساس قانون اساسی موجود روسیه، یک فرد نمی‌تواند بیشتر از دو دور پیهم رییس جمهور باشد، اما لایحۀ جدید این محدودیت را از میان بر می‌دارد.

ولادیمیر پوتین از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۸ به صفت رییس جمهور، از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ به صفت صدر اعظم و بار دیگر از ۲۰۱۲ تا کنون به صفت رییس جمهور روسیه ایفای وظیفه کرده است.

رییس جمهور روسیه بدون آنکه قطعی کند که مایل به دور دیگر تصدی ریاست جمهوری است یا خیر، تاکید کرده است که پس از تصویب لایحۀ تازه پیشنهاد شده از سوی دوما، محکمۀ قانون اساسی روسیه نیز باید آن را منظور کند.

XS
SM
MD
LG