لینک های دسترسی

Breaking News

هویت مهاجم انتحاری در روسیه معلوم شد


یک روز پس از وقوع انفجار در قطار زیرزمینی شهر سنت پیترزبورگ روسیه، مقامات دریافتند که عامل آن یک فرد انتحاری به نام اکبر جان جلیلوف بود.

با آن که مسئولیت حملۀ دیروز را هنوز کدام گروهی بر عهده نگرفته، اما ایرلان عبدالدایف، وزیر خارجۀ قرغزستان امروز تأیید کرد که عامل این حمله، فرد قرغزی الأصل بوده است. عبدالدایف افزود که آنان بر أساس اطلاعات ابتدایی دریافته اند که جلیلوف، در اصل از قرغزستان بود اما بعداً تابعیت روسیه را کسب کرده بود.

یک سخنگوی ادارۀ استخبارات قرغزستان نیز گفته که مظنون حملۀ دیروز در شهر سنت پیترزبورگ در سال ۱۹۹۵ در قرغزستان زاده شده بود.

از سوی دیگر، سرگی لاوروف وزیر خارجۀ روسیه با آن که حملۀ دیروز را یک عمل تروریستی عنوان کرد، اما گفت که نباید به کدام دین و ملیت خاصی ربط داده شود. وزیر خارجۀ روسیه در حالی که کنار همتای قرغزی اش صحبت میکرد، گفت که "تروریزم و دهشت افگنان، کدام ملیتی ندارند" و نیز تأکید ورزید که "تروریزم، جنایتی در برابر تمام بشریت و بدون استثنا، در برابر همۀ ادیان جهان است.»

در ساعات نخستِ پس از انفجار، تعداد تلفات ۱۰ نفر گزارش داده شد، اما ویرانیکا سکوورتسوفا وزیر صحت روسیه امروز اعلام داشت که تعداد تلفات بیشتر از این بوده است. خانم سکوورتسوفا امروز گفت که "جمعاً ۱۴ نفر کشته شده اند، ۱۱ تن آن در محل انفجار، ۳ تن در راه شفاخانه، و ۲ تن نیز در شفاخانه جان داده اند."

وی تعداد زخمی شدگان واقعۀ دیروز را، چهل و نه نفر اعلام نمود. افزون بر این انفجار، مأمورین یک بم دومی را نیز بعداً دریافتند و خنثی نمودند.

عکس العمل ها

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و الکزندر لوکاشینکو رئیس جمهور بلاروس که دیروز در شهر سنت پیترزبورگ دیدار داشتند، با أقارب قربانیان اظهار همدردی نمودند. پوتین گفت که عنقریب تحقیقات، چگونگی این رویداد را واضح خواهد ساخت.

دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحدۀ امریکا، این انفجار را "یک رویداد مطلقاً بد" خواند. از جانب دیگر، انتونیو گوتیرش سرمنشی ملل متحد گفت که مسئوولین این عمل شنیع، باید مورد بازخواست قرار گیرند.

در همین حال، تریسا می، صدراعظم بریتانیه، حمله در سنت پیترزبورگ را یک واقعۀ انزجار آور خوانده و گفت که در یک تماس تلیفونی با رئیس جمهور پوتین، به او ابراز تسلیت کرده است.

خانم می افزود که "این رویداد، نشان دهندۀ تهدید ناهنجار تروریستی است که همۀ ما با آن مواجه استیم. همانگونه که مردم بریتانیه پس از حملات در لندن مطمین بودند، من نیز اطمینان دارم که ما پیروز خواهیم شد. دهشت افگنان برنده نخواهند شد، ارزش های ما فایق خواهد آمد.»

مقامات در شهر سنت پیترزبورگ روسیه، سه روز را عزا اعلام داشته اند.

XS
SM
MD
LG