لینک های دسترسی

Breaking News

آخرین سلاح کیمیایی روسیه تخریب شد


تخریب کامل سلاح های کیمیایی روسیه با استقبال سازمان منع تسلیحات کیمیایی روبرو گردید.

روسیه روند تخریب ذخایر بزرگ سلاح های کیمیایی خود را که از زمان جنگ سرد به جا مانده بود، روز چهارشنبه تکمیل کرد.

مقام های روسی روز چهارشنبه تخریب آخرین گلوله توپ حاوی مواد زهری موسوم به «وی ایکس» را به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه گزارش دادند.

تخریب سلاح های کیمیایی روسیه حدود دو دهه زمان را در بر گرفت و میلیارد ها دالر هزینه برداشت.

احمد اوزومچو، رئیس سازمان منع تسلیحات کیمیایی به خاطر نابود ساختن تمام سلاح های کیمیایی از روسیه ستایش کرد و آن را یک "نقطه عطف بزرگ" برای روس ها خواند.

بر بنیاد کنوانسیون تسلیحات کیمیایی که در سال ۱۹۹۷ به مرحله اجرا درآمد، سازمان منع تسلیحات کیمیایی مسؤولیت نظارت بر تلاش های جهانی به خاطر تخریب ذخایر سلاح های کیمیایی را بر عهده دارد.

این سازمان می گوید که حدود ۹۶ در صد سلاح های کیمیایی ۱۹۲ عضو این کنوانسیون تا کنون از بین برده شده است.

انتقاد پوتین از ایالات متحده

در همین حال، ولادیمیر پوتین به خاطر تکمیل نشدن تخریب سلاح های کیمیایی امریکا، از آن کشور انتقاد کرد.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه گفت: "ما از ایالات متحده و سایر کشور ها انتظار داریم تا تمام تعهدات شان را برآورده کنند."

به گفته آقای پوتین، مقدار سلاح های کیمیایی که از اتحاد جماهیر شوروی پیشین به روسیه به میراث مانده بود، به پیمانه یی بود که می توانست تمام موجودات زنده در کره زمین را برای چندین بار از بین ببرد.

او تخریب کامل سلاح های کیمیایی روسیه را یک "رویداد تاریخی" خواند و گفت که این یک اقدام بزرگ در راستای "امن تر ساختن" جهان امروز می باشد.

دینیس منتوروف، وزیر اقتصاد روسیه گفته است که تخریب ۴۰ هزار میتریک تن سلاح کیمیایی آن کشور بیش از پنج میلیارد دالر هزینه برداشته است.

XS
SM
MD
LG