لینک های دسترسی

Breaking News

تعدیل در قانون اساسی روسیه؛ پوتین راهی سومین دور ریاست جمهوری


ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه می‌گوید که اگر شهروندان این کشور تعدیل در قانون اساسی را تصویب کنند، او خواهد توانست در انتخابات ریاست جمهوری اشتراک کند.

رسانه های روسی از رییس جمهور روسیه نقل کرده اند که گفته است احتمال اشتراک در انتخابات را رد نمی‌کند.

قرار است از تاریخ ۲۵ جون تا اول جولای، تعدیلات پیشنهاد شده در قانون اساسی در سراسر روسیه به رای گیری گذاشته شود؛ تعدیلاتی که به آقای پوتین اجازه خواهد داد برای دو دور شش سالهٔ دیگر ریاست جمهوری، خود را کاندید کند.

مخالفین سیاسی حکومت پوتین این تعدیلات جدید را کودتای قانونی عنوان کرده اند که به گفتهٔ‌ ‌آنان به آقای پوتین اجازه می‌دهد تا سال ۲۰۳۶ در قدرت باقی بماند.

اما کرملین می‌گوید که برای تقویت نقش پارلمان، بهبود پالیسی اجتماعی و ادارهٔ عامه به این تعدیلات نیاز است.

آقا پوتین پیش از این گفته بود که در مورد اشتراک در انتخابات ریاست جمهوری آینده تصمیم نگرفته است، اما اکنون می‌گوید که این احتمال را رد نمی‌کند.

این تعدیلات که پارلمان و محکمهٔ قانون اساسی روسیه آنرا تصویب کرده است، دوره های پیشین ریاست جمهوری ولادیمیر پوتین را به صفر تقلیل می‌دهد.

رییس جمهور ۶۷ ساله روسیه که از دودهه به اینسو قدرت را در دست دارد گفته است “ما باید کار کنیم نه اینکه دنبال جانشین بگردیم.”

آقای پوتین پیش از این با تاکید بر اهمیت انتقال سیاسی گفته بود که نمی‌خواهد روسیه به اقداماتی شبیه حاکمان "عصر شوروی" متوسل شود و رییس جمهور طرحی برای برگرداندن قدرت نداشته باشد.

XS
SM
MD
LG