لینک های دسترسی

Breaking News

استخبارات روسیه: داعش در افغانستان پایگاه می‌سازد


رییس استخبارات روسیه امروز هفتم نومبر (۱۶ عقرب) گفت که داعش برای هدف قرار دادن کشورهای آسیای مرکزی، در افغانستان پایگاه می‌سازد.

شبکه خبررسانی تاس روسیه از الکساندر بورتنیکوف، رییس خدمات امنیتی فدرال آن کشور نقل کرده که گفته است: "ما شاهد فعالیت‌های بیشتر شاخه‌های داعش در افغانستان استیم."

الکساندر بورتنیکوف، رییس خدمات امنیتی فدرال روسیه
الکساندر بورتنیکوف، رییس خدمات امنیتی فدرال روسیه

این مقام روسی گفته است که داعش از تندروان کشورهای آسیای مرکزی برای انجام این حملات استفاده می‌کند.

این در حالی است که تاجیکستان دیروز ادعا کرد که تندروان داعش از داخل خاک افغانستان وارد آن کشور شده و با نیروهای امنیتی آن کشور درگیر شدند.

مقامات تاجیکستانی گفتند که در آن حمله ۱۵ تندرو کشته و پنج تن دیگر دستگیر شدند. دو منسوب امنیتی تاجیکستانی نیز در درگیری دیروز کشته شدند.

اما حکومت افغانستان امروز این ادعای دوشنبه را رد کرد.

روح الله احمدزی، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان به صدای امریکا گفت که مقامات تاجیکستانی برای ثابت کردن ادعای شان اسناد و مدارک ندارند.

او گفت: " از خاک افغانستان بر آنان حمله نشده است و این برخورد در داخل خاک تاجیکستان با نیروهای آن کشور شده است و البته که دهشت افگنان داعش در داخل تاجیکستان حضور داشتند."

رییس استخبارات روسیه گفته است که گروه داعش شاخه های دیگر را در افغانستان متحد می‌سازد و با گروه های جماعت انصارالله و جنبش اسلامی ترکستان شرقی نیز همکار است.

XS
SM
MD
LG