لینک های دسترسی

Breaking News

هشدار روسیه به غرب و پیشروی گروه واگنر به سمت مسکو


پولیس روسیه در نزدیکی مسکو، پایتخت روسیه

وزارت خارجهٔ روسیه روز شنبه ۲۴ جون (سوم سرطان) به کشور‌های غربی هشدار داد که به خاطر دستیابی به اهداف "ضد روسی" از شورش مسلحانه توسط گروه واگنر سو استفاده صورت نگیرد.

وزارت خارجهٔ روسیه با نشر اعلامیه‌ای روز شنبه گفت:‌ "ما به کشورهای غربی نسبت به استفاده احتمالی از موقعیت داخلی روسیه برای دستیابی به اهداف روس هراسی هشدار می‌دهیم."

این هشدار در حالی صادر شده است که نیروهای گروه‌ واگنر پس از ورود به شهر ورونژ به سرعت به سمت مسکو پیشروی کردند.

در این اعلامیهٔ وزارت خارجهٔ روسیه با اشاره به تهاجم نظامی آن کشور بر اوکراین آمده است که "تمام مقاصد و اهداف عملیات نظامی ویژه در اوکراین عملی خواهد شد."

مقام‌های روسیه همواره از تهاجم نظامی آن کشور بر اوکراین به عنوان "عملیات نظامی ویژه " یاد می‌کنند.

مقام‌های روسیه همچنین گفته اند که با وجود شورش مسلحانه توسط ییفگینی پریگوژین، رییس گروه واگنر، این کشور مصمم است تا تمام اهداف خود در اوکراین را به دست بیاورد.

اما پیش از این،‌ ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، روز شنبه پس از آن به رییس گروه واگنر، هشدار داد که آقای پریگوژین روز جمعه با نشر یک رشته از ویدیوها و پیام‌های صوتی سرگی شویگو، وزیر دفاع روسیه، را به دستور حملهٔ راکتی بر پایگاه نظامیان این گروه متهم کرد، رییس جمهور پوتین به رییس گروه واگنر هشدار داد و گفت که اعمال پریگوژین "خیانت بزرگ و خنجر از پشت" است.

پوتین در جریان سخنرانی تلویزیونی‌ در واکنش به اظهارات و عملکرد پریگوژین گفت:‌" این ضربه‌ای به روسیه و مردم ما است و اقدامات ما برای دفاع از میهن در برابر چنین تهدیدی جدی خواهد بود. همه کسانی که بصورت عمدی در راه خیانت قدم گذاشتند، قیام مسلحانه را تدارک دیدند و راه سیاه نمایی و تروریستی را در پیش گرفتند، به طور قطعی مجازات خواهند شد، هم در برابر قانون و هم به مردم ما پاسخگو خواهند بود."

بر اساس گزارش‌ها جنگجویان گروه واگنر روز شنبه از منطقهٔ لیپتسک واقع در ۴۰۰ کیلومتری جنوب مسکو، پایتخت روسیه، در حال حرکت بودند. ییفگینی پریگوژین، رییس گروه واگنر، تعهد کرده است تا رهبری نظامی روسیه را نابود کند.

پیش از این، پریگوژین از مقام‌های نظامی روسیه، به ویژه از سرگی شویگو، وزیر دفاع روسیه و والری گراسیموف، لوی درستیز قوای مسلح روسیه، به کرات انتقاد کرده و آنها را مسوول "ده‌ها هزار" کشته و زخمی جنگجویان روسی در اوکراین خوانده است.

پریگوژین پس از آنکه نیروهایش را شب هنگام از اوکراین وارد روسیه کرد، قول داد تا خود را به مسکو، پایتخت روسیه برساند.

جنگجویان گروه واگنر یک مقر اردوی روسیه را در جنوب شهر روستوف-آن-دون اشغال کرده اند و بر اساس گزارش‌ها نیرو‌های این گروه در منطقهٔ‌ ورونژ حضور یافتند.

ایگور آرتامونوف، والی ایالت لیپتسک، گفته است که جنگجویان گروه واگنر در سراسر منطقه عبور و مرور می‌کنند و با تاکید از مردم آن منطقه خواسته است که خانه‌هایشان بیرون نشوند و یا هم از سفر با هرگونه وسایل حمل و نقل خودداری کنند.

رویداد‌های که به سرعت در روسیه رخ می‌دهد،‌ تا حالا جدی‌ترین چالش و بحران امنیتی برای روسیه است که حکومت ولادیمیر پوتین از اواخر ۱۹۹۹ میلادی با آن مواجه شده است.

در همین حال، سخنگوی پوتین گفته است که رییس جمهور آن کشور در قصر کرملین مصرف کار است و از مسکو فرار نکرده است، زیرا نیرو‌های معمولی آن کشور عملیات ضد تروریزم را آغاز کرده اند تا از پیشروی شورشیان در منطقهٔ ورونژ جلوگیری کنند.

XS
SM
MD
LG