لینک های دسترسی

Breaking News

افزایش تماس های دیپلوماتیک روسیه با طالبان


صندوق های از سلاح و مهمات در داخل یک طیاره روسی در میدان هوایی کابل. تاریخ ۲۴ فبروری سال ۲۰۱۶

روسیه تماس های دیپلوماتیک خود را با گروه طالبان افزایش بخشیده است زیرا مسکو سعی دارد از پیشروی گروه دولت اسلامی در آسیای مرکزی جلوگیری کرده و در عین حال نفوذ خود را در افغانستان که زمانی آن را اشغال کرده بود، بیشتر سازد.

ضمیر کابلوف، فرستاده ویژه ولادیمیر پوتین در امور افغانستان به تازگی به آژانس خبری انترفکس گفته است که مسکو و طالبان راه های برای تبادله اطلاعات دارند. به گفته کابلوف، علایق و اهداف طالبان علیه داعش با روسیه یکسان است. گروه داعش سال قبل به عنوان یک رقیب عمده طالبان در مناطق شرقی افغانستان، ظهور کرد.

با اعتراف مسکو در مورد داشتن روابط با طالبان، شماری از تحلیل گران، روسیه را به بازی دو گانه در افغانستان متهم می کنند.

خروج نیرو های روسی از افغانستان
خروج نیرو های روسی از افغانستان

بیش از دو دهه میگذرد که اتحاد جماهیر شوروی سابق از افغانستان خارج شده است، اما مسکو ارتباط خود را با حکومت افغانستان که با طالبان در جنگ میباشد، با افزایش مساعدت های نظامی و اقتصادی استحکام بخشیده است. این مساعدت ها شامل تهیه ده هزار کلاشینکوف و مهمات زیاد است که حکومت افغانستان در مبارزه با داعش و طالبان از آن استفاده می کند.

وحید مژده، تحلیلگر افغان می گوید مسکو نمی خواهد به عنوان حامی طالبان جلوه کند، زیرا روابط خوبی با کابل هم دارد. قرار اظهارات مژده، ارتباط داشتن روسیه با طالبان، به مفهوم خصومت با حکومت افغانستان نیست.

روزنامه نیشن، چاپ پاکستان در ماه دسمبر گزارش داد که ملا اختر منصور، رهبر طالبان یک نشست مخفی با ولادیمیر پوتین داشت تا روی امکان حمایت روسیه از طالبان در جنگ علیه داعش بحث کنند.

صدای امریکا صحت این گزارش را تائید کرده نمی تواند. طالبان طی یک اعلامیه گفتند که نیازی به دریافت کمک برای مبارزه علیه داعش ندارند.

اما به گفته تحلیلگران، روسیه ارتباط با طالبان را برای مبارزه در جلوگیری از گسترش نفوذ داعش از افغانستان به آسیای مرکزی، مهم می پندارند.

خط دیورند
خط دیورند

بر اساس نشرات ویدیویی داعش و استخبارات چندین کشور، تندروانی که اتباع کشور های آسیایی مرکزی میباشند در امتداد خط دیورند، در مناطق مرزی بین افغانستان و پاکستان توسط داعش آموزش می بینند. شماری از این تندروان که زمانی در کنار طالبان می جنگیدند، حال به داعش پیوسته اند و به گفته رسانه های روسی امکان دارد برای انجام فعالیت های دهشت افگنی به کشور های خود برگردند.

ستیفن بلانک، تحلیلگر روسی در شورای سیاست خارجی امریکا به صدای امریکا گفت که روسیه واقعاً از وخامت اوضاع امنیتی در آسیای مرکزی نگران است و هراس دارد که وادار به کمک به متحدان آسیای مرکزی خود در مبارزه با دهشت افگنی شود.

اما حکومت افغانستان در حالیکه از دریافت مساعدت های روسیه علناً استقبال کرده است با نظر احتیاط به تماس ها بین مسکو و طالبان می نگرد.

یک مشاور در ریاست جمهوری افغانستان که نخواست نامش فاش شود به صدای امریکا گفت که شماری از کشور های همسایه افغانستان به شمول روسیه، برای ایجاد مجرا های تبادله اطلاعات، با گروه های انشعابی طالبان در تماس شده اند.

این مشاور در ریاست جمهوری گفت ازبکستان شاید یگانه همسایه افغانستان باشد که با طالبان تماس نگرفته است. اما او گفت تاجکستان در برقراری تماس بین روسیه و طالبان نقش بسیار مهمی داشته است.

حمله طالبان بر گرشک
حمله طالبان بر گرشک

هنوز روشن نیست که آیا طالبان کدام کمک نظامی و یا مالی را از روسیه دریافت کرده است و یا خیر، اما به گفته مشاور ریاست جمهوری افغانستان، این گروه همواره در تلاش است تا از جانب جامعه بین المللی به رسمیت شناخته شود.

ضمیر کابلوف، فرستاده ویژه ولادیمیر پوتین در امور افغانستان گفت داعش میخواهد از افغانستان به عنوان پلی برای جهش و توسعه حضور شان به دیگر نقاط استفاده کند.

اما بر اساس اظهارات وحید مژده ، طالبان به مسکو گفته اند که داعش از افغانستان بیشتر برای آموزش دهی جنگجویان خود استفاده می کند و گروه طالبان از توسعه فعالیت های دهشت افگنانه به کشور های آسیای مرکزی، حمایت نمی کند.

با آن هم، روسیه دومین تمرینات بزرگ نظامی خود را طی چند ماه اخیر در تاجکستان و در امتداد مرز با افغانستان انجام داده و آن را بخشی از آموزش های ضد دهشت افگنی عنوان کرده است.

گزارش: نور زاهد، صدای امریکا

برگردان: ژیلا سمیعی

XS
SM
MD
LG