لینک های دسترسی

Breaking News

پوتین می‌تواند تا سال ۲۰۳۶ رییس جمهور روسیه باشد


پارلمان روسیه روز چهارشنبه ۲۴ مارچ (چهارم حمل) قانونی را تصویب کرد که به ولادیمیر پوتین، رییس جمهور این کشور اجازه می دهد برای دو دوره دیگر در قدرت باقی بماند و زمینه را برای باقی ماندن او در قدرت تا سال ۲۰۳۶ مساعد سازد.

با آنهم رییس جمهوری پوتین باید پس از پایان دورهٔ کنونی اش در سال ۲۰۲۴ برای کسب ریاست جمهوری در انتخابات رقابت کند.

آقای پوتین که بیش از ۲۰ سال در قدرت بوده، سال گذشته به عنوان بخشی از تعدیلات قانون اساسی این تغییرات را پیشنهاد کرده بود که شهروندان این کشور در رای گیری از آن حمایت کردند.

پیشنهادات که تصویب شده اند همچنین شامل اقدامات اقتصادی مردم محور و ارجگذاری به ارزشهای سنتی بوده که کرملین مدتها آن‌ها را ترویج می‌کرد.

قرار است مجلس سنای روسیه در اواخر ماه جاری این لایحه را مورد بررسی قرار دهد و انتظار می‌رود که سپس توسط آقای پوتین توشیح شود.

مخالفان کرملین سال گذشته از این اقدام انتقاد کردند و آن را بهانه‌ای برای ماندن پوتین "مادام العمر" در کرسی ریاست جمهوری خواندند.

آقای پوتین در سال ۲۰۰۰ به عنوان رییس جمهور به قدرت رسید و برای دو دورهٔ چهار ساله در قدرت باقی ماند. سپس در سال ۲۰۱۲ پس از چهار سال دوباره به کرملین برگشت.

در همه‌پرسی که سال گذشته برای یک هفته در ماه‌های جون و جولای برگزار شده بود، ۷۸ در صد رای دهندگان به نفع اصلاحات رای دادند.

یک اداره مستقل ناظر انتخابات (Golos) گفته بود که صدها مورد شکایت از تخلفات از جمله بیش از یک بار رای دادن را دریافت کرده اند و ادعا های مبنی بر تحت فشار قرارگرفتن کارمندان ادارات برای رای دادن نیز وجود داشت.

XS
SM
MD
LG