لینک های دسترسی

Breaking News

روسیه هوش مصنوعی را به عنوان کلید سلطه بر جهان تلقی می کند


ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، روز جمعه در جمع تعدادی از محصلین روسی گفت که "هوش مصنوعی نه تنها آینده روسیه است، بلکه آینده تمام بشر است."

به نظر می رسد که اظهارات اخیر رئیس جمهور روسیه رقابت تسلیحات دیجیتالی میان ایالات متحده و روسیه را شدت بخشیده است.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، روز جمعه در جمع تعدادی از محصلین روسی گفت که "هوش مصنوعی نه تنها آینده روسیه است، بلکه آینده تمام بشر است."

آقای پوتین گفته است ""هر کسی که در این راستا پیشتاز باشد، میتواند بر جهان حکمرانی کند. تهدیدها و فرصتهای بزرگی در این زمینه وجود دارد که در حال حاضر قابل پیش بینی نیست."

مقامات استخبارات ایالات متحده بارها به رقابت اساسی بین امریکا و روسیه در زمینه فضای دیجیتال اشاره کرده اند. به طور مشخص ادارۀ دفاعی امنیتی ایالات متحده تلاش کرده است تا توانایی خود را در قسمت "استخبارات مصنوعی" به حد اکثر برساند و جهت دسترسی به چنین توانایی، این اداره به سکتور خصوصی و مراکز علمی مراجعه کرده است.

روسیه و چین رقبای اصلی ایالات متحده در این بخش به حساب می آیند. این دو کشور تلاش خود را بر روی استفاده از هوش مصنوعی و محاسبات کوانتومی در دکترین دفاعی متمرکز کرده اند. محاسبات کوانتومی محدوده مطالعه متمرکز بر توسعه تکنولوژی کمپیوتر براساس اصول نظریه کوانتومی است که ماهیت و رفتار انرژی و ماده را در سطح کوانتومی (اتمی و زیر اتمی) توضیح می دهد.

در همین حال، شماری از کارشناسان می گویند که ایالات متحده هنوز هم در مقایسه با روسیه در قسمت "استخبارات مصنوعی" از مزیت برخوردار است.

دیوید کنیدی، یک کارشناس امریکایی، می گوید که استفاده از تکنالوژی "استخبارات مصنوعی" رقابت های جنگی را به صورت کامل تغییر خواهد داد.

به گفتۀ آقای کنیدی، پس از ورود چنین تکنالوژی دیگر مهم نخواهد بود که چه کسی چی مقدار بم دارد و یا بم بهتر دارد. آنچه مهم است، به گفتۀ وی، این است که چه کسی با استفاده از این گونه تکنالوژی جدید می تواند به سرعت عمل کند و برندۀ جنگ شود.

این کارشناس امریکایی می گوید که روسیه ممکن در این بخش به پیشرفت دست یابد، زیرا از یک سو بودجۀ قابل ملاحظه به آن اختصاص داده و از سوی دیگر نگرانی های اختلاقی را که ایالات متحده و حتی چین تا اندازۀ تلاش کرده اند، رعایت کنند، در نظر ندارد.

XS
SM
MD
LG