لینک های دسترسی

Breaking News

رویا رویی زاخیلوال و صالح در فیسبوک


درگذشته نیز میان سفیر بر حال افغانستان در اسلام آباد و رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان از طریق فیسبوک برخورد صورت گرفته بود

امرالله صالح، رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان، در فیسبوک از حضرت عمر زاخیلوال، سفیر افغانستان در پاکستان، انتقاد کرده است که گویا احضار آقای زاخیلوال به مقر فوج پاکستان لکه‌ای بر دیپلوماسی افغانستان است.

نخست آقای صالح در صفحۀ فیسبوک خود نوشت "ارتش (فوج) پاکستان گفته است که سفیر افغانستان را به مقر این نهاد احضار کرده و تصویر نیز نشر کرده است. سفیر افغانستان میگوید دروغ است. ایشان دروازۀ تورخم را نیز دروغ گفته بودند و عرف و تعامل حکم می کند که نباید سفیر یا هر دیپلومات دیگر به مقر ارتش میرفت که حالا رفتند و باز هم لکه یی را در صفحه ای دیپلوماسی ما سیاه ساختند".

آقای زاخیلوال در واکنش به پست فیسبوک رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان نوشت "آقای امرالله صالح، حادثۀ تروریستی در زیارت شهباز قلندر در ایالت سند پاکستان شام پنجشنبه صورت گرفت و برای معلومات جناب عالی که متیقن هستم خبر هم دارید، من از روز چهار شنبه تا شام گذشته در کابل بودم. پس به ارتباط این قضیه چطور میشد در مقر ارتش پاکستان احضار باشم. تنگ نظری تان در مقابل هموطن تان به حدی رسیده که حرف آنها به شما مقدمتر است (البته آنها هم اسم من را نگرفتند). از تصویر گفتید که آنها نشر کرده، لطفاً شریک سازید".

باز هم واکنش آقای زاخیلوال بی پاسخ نماند و امرالله صالح در پست دیگری در فیسبوک پافشاری کرد که با سند و مدرک احضار سفیر افغانستان را به مقر ارتش پاکستان به اثبات رسانده می تواند.

واکنش‌های کاربران فیسبوک

رویا رویی آقای زاخیلوال و آقای صالح واکنش شماری از کاربران رسانه های اجتماعی را نیز در پی داشت. شماری آنان از موقف و اظهار نظر آقای صالح حمایت کردند و شماری هم از آقای زاخیلوال. اما برخی از کاربران رسانه های اجتماعی، رویا رویی هر دو را مورد انتقاد قرار دادند.

سید الفت جویا، یکی از کاربران فیسبوک در حمایت از آقای صالح در صفحۀ فیسبوک خود نوشته است که "جناب امرالله صالح همیشه واقعیت های تاریخی و نا کارگی های مسولین را برملا می سازد و جناب سفیر شما آبروی یک ملت بزرگ را به معامله گرفتید ...شرم است بخدا".

احمد سیر نیازی، کاربر دیگر فیسبوک در صفحه اش ادعای آقای صالح را رد کرده نوشت که " آقای امرالله صالح جناب داکتر صاحب در کابل تشریف داشتن و ادعای شما بی اساس و بی بنیاد است چون من دقیق خبر دارم که جناب زاخیوال صاحب در کابل بودند ادعای شما واقیعت ندارد..............چون زاخیوال صاحب یک شخص وطن پرست و دلسوز است".

اما شماری از کاربران فیسبوک، رویا رویی آقای زاخیلوال و صالح را مورد انتقاد قرار داده و گفته اند که این نوع تنش ها فقط به نفع پاکستان است.

کاربر دیگر فیسبوک با نام مستعار "افغان شیفرد"یا چوپان افغان چنین واکنش نشان داده است "نشر افواهات به ضرر افغانستان و ملت ما است و باید پیش از نشر همچو خبرها دقت زیاد صورت گیرد. عقده های شخصی، سیاسی و سلیقوی باعث شخصیت کشی نگردد.بیاید از ممالک مرفع و سربلبند پند بگیربم.بیاید دست باهم بدست بدهیم ، مشترک کار کنیم و یک دیگر را بپذیریم تا در وطن ما صلح و امنیت قایم شود که به خیر همه یی مایان است.

این کاربر فیسبوک در ادامه نوشته است که "افغانستان از امروز از هر وقت دبگر بیشتر به هم پارچگی و یک دستی نیاز مبرم دارد.قوت ما در وحدت ما است.بیاید اله دست دیگران نشویم و پاهای خویش را با تیشه نزنیم".

  • 16x9 Image

    خالد مفتون - واشنگتن

    خالد مفتون، به عنوان تهیه کننده گزارش های تحلیلی و گوینده خبر، کارش را از ابتدای سال ۲۰۱۴ در رادیو صدای امریکا در واشنگتن آغاز کرد. خالد پیشتر از این، حدود ۱۰ سال در رسانه های بین المللی مختلف به شمول خبرگزاری آلمان درکابل و رادیو آزادی در پراگ کار کرده بود. خالد مفتون سند لیسانس حقوق و علوم سیاسی را از دانشگاه کابل دریافت کرده و سند ماستری را در رشته مدیریت عامه از انستیتوت مطالعات بین المللی مونتری کالیفرینای امریکا کسب کرده است.

XS
SM
MD
LG