لینک های دسترسی

Breaking News

صالح: حلقاتی از فروش ویزهٔ پاکستان روز صدهزار دالر کمایی می‌کنند 


امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید که شش حلقهٔ خاص، ویزهٔ مجانی پاکستان را به فروش می‌رسانند.

آقای صالح در صفحهٔ فیس‌بوک‌اش نوشته است: "اکنون نیز میدانیم که کدام حلقات ویزه را از مجانی به کمیشن کاری تبدیل کرده اند. حد اوسط روزانه نزدیک به صد هزار دالر توسط شش حلقهٔ خاص از فروش ویزه پاکستان از مردم عام اخاذی می‌گردد."

معاون اول ریاست جمهوری افغانستان همچنان نگاشته است که طرح ایجاد نظم برای متقاضیان ویزهٔ پاکستان تکمیل شده است و سفارت این کشور باید سقف توزیع روزمرهٔ ویزه را واضح سازد.

موضوع مشکلات ویزهٔ پاکستان پس از آن برجسته شد که به تاریخ ۲۱ اکتوبر (۳۰ میزان) در اثر ازدحام بیش از حد متقاضیان ویزۀ پاکستان در شهر جلال‌آباد کم از کم ۱۵ نفر زیرپا شده و جان باختند که بیشتر شان زنان بودند.

گل احمد کمین، عضو کمیسیون روابط بین‌الملل مجلس نمایندگان افغانستان به صدای امریکا گفت که پاکستان محدودیت‌ها و شرایط در چگونگی اخذ ویزه را وضع کرده است، اما آمادگی‌های لازم در این زمینه ندارد.

به گفته این عضو مجلس نمایندگان، بربنیاد یافته‌های آنان فساد گسترده در اخذ ویزه پاکستان، ایران، ترکیه، هند و برخی کشورهای دیگر وجود دارد.

او گفت: "شرکت‌های کلان یا کمیشن‌کاران کلانی در این بخش اند. ممکن سطح فساد بیشتر از آنچه باشد که معاون اول ریاست جمهوری می‌گوید."

شماری از شهروندان افغانستان که برای ویزه پاکستان درخواست داده اند، فساد در این روند را تایید می‌کنند.

جهان‌الله نیازی به صدای امریکا گفت: "شاهد مشکلاتی زیادی استیم چون کمیشن کارانی اند که در مقابل ویزه از مردم دوصد دالر، سه صد دالر کمتر یا زیادتر می‌گیرند."

صدای امریکا با وجود تلاش های مکرر موفق به دریافت دیدگاه سفارت پاکستان مقیم کابل نشد.

XS
SM
MD
LG