لینک های دسترسی

Breaking News

صالح: طالبان کوچک و خشن اند، در جامعه ذوب می‌شوند


امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان دو روز پس از آغاز مذاکرات صلح افغانستان در قطر، طالبان را یک گروه "کوچک، زشت و خشن" خوانده و گفته است که منتظر ذوب این گروه در "کورۀ جامعه باشید".

آقای صالح روز دوشنبه ۱۴ سپتمبر (۲۴ سنبله) در صفحۀ فیسبوک‌اش نگاشته است که طالبان به محکمۀ صحرایی باور دارند؛ اما "در نظام جمهوریت، دستگاه عدلی و قضایی برای پیش‌برد و رسیدگی قضایای جرمی وجود دارد".

آقای صالح افزوده است: "به همین دلیل ما هزاران طالب را در زندان داریم؛ اما آن‌ها هر که را گرفتند در ساحه سر بریدند. حتا در دوران حاکمیت سیاه شان روش همین بود. طالب یک گروه کوچک، زشت و خشن است. جمهوریت یک اکثریت ارزش محور و انسانی."

آقای صالح به شهروندان افغانستان اطمینان داده که منتظر ذوب شدن گروه طالبان در کورۀ جامعه باشند.

معاون اول ریاست جمهوری افغانستان همچنان گفته است که تمامی نظامیان افغان به گونۀ داوطلب در زیر "پرچم ملی" افغانستان از خاک‌ شان دفاع می‌کنند و تا اکنون هیچ سربازی تسلیم طالبان نشده و هیچ مرکز اساسی نیروهای امنیتی افغان توسط طالبان تسخیر نشده است.

آقای صالح تاکید کرده است که به استثنای شماری از کسانی که آموزش‌دیده در پاکستان و یا در تبانی با این کشور اند، دیگر هیچ یکی از شهروندان افغانستان، با طالبان همسو نیستند.

او نگاشته است: "طالب برای دنیا پیام ندارد و پیامش در ارتباط به دنیای آخرت پر از تناقص و هذیان است. این‌طرف مردم دسترسی بی قید به علم و عرفان دارند و مهمتر از همه حق پرسش را دارند. حق پرسش زیباترین و قوی‌ترین حق است که خدا به بنده گانش داده است. اما طالب این حق را به مردم نمی‌دهد و نداده اند."

آقای صالح هفته گذشته از یک انفجار موتر مملو از مواد انفجاری در شهر کابل جان به سلامت برد؛ اما در این رویداد بیش از ۱۰ نفر کشته و ۱۶ تن دیگر زخمی شدند. مسوولیت آن حمله را تا اکنون فرد و یا گروهی بر عهده نگرفته و طالبان دست داشتن در این انفجار را رد کرده اند.

آقای صالح در حالی به برتری‌های نظام جمهوریت اشاره کرده است که دو روز پیش مذاکرات بین‌الافغانی میان هیات جمهوری اسلامی افغانستان و هیات گروه طالبان در قطر آغاز شد.

پیش از این حکومت افغانستان "جمهوریت" را خط سرخ در مذاکرات صلح عنوان کرده و گفته است که در این گفتگوها دست‌آوردهای ۱۹ سال اخیرحفظ خواهد شد و برگشت به گذشته قابل پذیرش نیست.

XS
SM
MD
LG