لینک های دسترسی

Breaking News

عربستان مدافعین حقوق زنان را بازداشت کرده است


یکتن از فعالان حقوق زن در عربستان سعودی، حین رانندگی در سال ۲۰۱۳ میلادی

عربستان سعودی حداقل ۱۰ فعال حقوق زنان را که شامل هفت زن و سه مرد می باشد، بازداشت و تحت بازجویی قرار داده است.

افرادی که از موضوع آگاهی دارند می گویند این افراد هیچ نوع دسترسی به وکلای مدافع ندارند و هفته قبل اجازه یافتند که یکبار با بستگان شان ارتباط برقرار کنند.

به گفته این افراد که نخواستند نام شان افشا شود، یکی از زنان توقیف شده حتا اجازه تماس را با کسی نیافته است.

به گزارش اسوشیتدپرس، هفت تن از توقیف شده گان در ایجاد یک سازمان غیر انتفاعی بنام "امینه" دخیل بودند، سازمانی که هدف آن حمایت و پناه دهی به قربانیان آزار و اذیت خانوادگی بود.

شماری از زنان توقیف شده از مبارزین برجستۀ جنبش حقوق زنان عربستان سعودی می باشند که خواهان ختم قوانین قیمومیت مردان بر زنان روی موضوعاتی چون ازدواج، اخذ پاسپورت و یا سفر به خارج شده بودند.

توقیف های اخیر بر اصلاحات مدنی که محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی روی دست گرفته، سایه انداخته است، یکی از این اصلاحات اجازه رانندگی به زنان عربستان سعودی برای اولین بار میباشد که قرار است در ماه جون، عملی شود.

پولیس عربستان سعودی گفته است که هفت از بازداشت شدگان، به ظن ارتباط با "عناصر خارجی" و اینکه به آن عناصر به گفتۀ پولیس "دشمن"، پیشنهاد کمک های مالی را کرده، توقیف شده اند.

رسانه های دولتی عربستان بازداشت شدگان را "جاسوسان سفارتخانه ها" عنوان کرده است.

سازمان عفو بین الملل به آژانس رویترز گفته است که حکومت عربستان سعودی برعلاوۀ آن مدافعین حقوق زنان، یکتن از مبارزین را که شناسایی نشده هم بازداشت کرده است.

سازمان عفو بین الملل بازداشت ۱۱ تن را تایید کرده است.

XS
SM
MD
LG