لینک های دسترسی

Breaking News

عربستان سعودی پس از ۱۲ سال برای نخستین بار سفیر خود را در سوریه مقرر کرد


عربستان سعودی روز یکشنبه ۲۶ می (ششم جوزا) پس از گذشت ۱۲ سال از تقرر نخستین سفیر خود در سوریه خبر داد؛ روابط میان ریاض و دمشق در سال ۲۰۱۲ قطع شد.

تقرر سفیر عربستان سعودی در سوریه نشان دهنده گرم شدن روابط ریاض و دمشن از زمان پذیرش مجدد سوریه در اتحادیه عرب می‌باشد.

خبرگزاری دولتی عربستان سعودی گزارش داده است که فیصل المجفل به عنوان نخستین سفیر دولت شاهی عربستان در سوریه مقرر شده است. اما رسانه‌ها و مقامات سوریه بلافاصله در مورد تقرر سفیر عربستان سعودی در دمشق تبصره نکرده‌اند.

پذیرش مجدد سوریه در اتحادیهٔ عرب بخشی از تلاش‌های منطقه‌ای برای بهبود و عادی‌سازی روابط با بشارالاسد، رییس جمهور سوریه، است.

اتحادیه عرب در سال ۲۰۱۱ پس از آن عضویت سوریه را به حالت تعلیق در آورد که حکومت بشارالاسد، رییس جمهور سوریه، معترضان ضد حکومتی را به شدت سرکوب کرد.

اعتراضات مسالمت‌آمیز که توسط حکومت سوریه سرکوب شد، موجب جنگ داخلی در آن کشور شد و بسیاری از کشور‌های عربی نماینده‌های شان را از دمشق، پایتخت سوریه، فراخواندند. به تعقیب آن،‌ روابط عربستان سعودی و سوریه وخیم شد و در نهایت منجر به قطع روابط دپلوماتیک میان دو کشور شد.

جنگ داخلی سوریه که حالا در آستانه چهادهمین سال خود قرار دارد،‌ سبب مرگ نزدیک به ۵۰۰ هزار نفر شده و نیم جمعیت ۲۳ میلیونی آن کشور یا از خانه‌های شان بی‌جا شده‌اند و یا مجبور به ترک کشورش شان شده‌اند.

بخشی از این گزارش از خبرگزاری اسوشیتد پرس گرفته شده است.

گروه

XS
SM
MD
LG