لینک های دسترسی

Breaking News

وزیر خارجه عربستان پس از تنش زدایی برای نخستین بار به ایران سفر کرد


شهزاده فیصل بن فرحان آل سعود، وزیر خارجه عربستان، به تهران، پایتخت ایران، سفر کرد.

بر اساس گزارش رسانه‌های ایران،‌ شهزاده فیصل بن فرحان آل سعود، وزیر خارجهٔ عربستان سعودی، روز شنبه ۱۷ جون (۲۷ جوزا) پس از هفت سال قطع رابطه با ایران وارد تهران، پایتخت ایران شد.

پس از تنش‌زادیی میان تهران و ریاض، این نخستین سفر عالیترین مقام سعودی به ایران، رقیب منطقه‌ای عربستان است.

بر اساس گزارش رسانه‌های ایران،‌ آقای فرحان قرار است با حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، ملاقات کند و سپس در کنفرانس خبری شرکت خواهد کرد.

در همین حال،‌رسانه‌های عربستان سعودی گزارش داده اند که وزیر خارجهٔ آن کشور قرار است با ابراهیم‌ رییسی، رییس جمهور ایران، نیز ملاقات کند.

عربستان سعودی در جنوری ۲۰۱۶ میلادی پس از اینکه سفارت و قونسلگری عربستان در تهران،‌ پایتخت ایران،‌ و قونسلگری دیگر آن در شهر مشهد آماج حملهٔ معترضان قرار گرفت، روابط دپلوماتیک خود را با ایران قطع کرد.

حمله بر دفاتر دپلوماتیک عربستان سعودی اندکی پس از آن صورت گرفت که ریاض شیخ نمر باقر النمر، روحانی سر‌شناس شیعه،‌ و ۴۶ نفر دیگر را اعدام کرد.

اما ایران و عربستان سعودی به تاریخ ۱۰ مارچ به وساطت چین توافق کردند تا روابط دپلوماتیک‌شان را پس از سال‌ها تنش از سر بگیرند و سفارت‌های خود را در دو کشور بازگشایی کنند.

علی بهادری جهرمی، سخنگوی حکومت ایران، به رسانه‌های محلی گفت که انتظار می‌رود شاهزاده فیصل در این سفر"تدابیری"برای بازگشایی نمایندگی دپلماتیک عربستان در تهران اتخاذ کند.

پیش از این ایران به تاریخ ششم ماه جون سفارت و قنسولگری خود را در عربستان سعودی بازگشایی کرد.

روزنامهٔ سازندگی ایران روز شنبه گزارش داد که عربستان سعودی قبل از اینکه فعالیت سفارت خود را در تهران از سر بگیرد، سفارت این کشور را در یکی از هوتل‌های تهران، پایتخت ایران،‌ بازگشایی خواهد شد.

XS
SM
MD
LG