لینک های دسترسی

Breaking News

راحیل شریف: ائتلاف ما برضد کدام کشور، فرقه، یا مذهب نیست


مقامات نظامی چهل ویک کشور اسلامی به شمول سرپرست وزارت دفاع افغانستان روز گذشته طی یک نشست در ریاض، پایتخت عربستان سعودی گردهم آمدند. هدف این ائتلاف نظامی، مبارزه با دهشت افگنی خوانده شده و رهبری آن ائتلاف را عربستان سعودی بر عهده دارد.

محمد بن سلمان، ولیعهد و وزیر دفاع آن کشور گفته است که این ائتلاف، تا نابودی دهشت افگنی و افراط گرایی در جهان، مبارزه خواهد کرد.

هدف از این نشست، اعلام موجودیت ائتلاف نظامی کشورهای اسلامی در برابر دهشت افگنی بود. این ائتلاف بار نخست دوسال قبل از سوی محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی اعلام شده بود.

براساس این ائتلاف، کشورهای عضو میتوانند که بخاطر مبارزه با گروه های تروریستی، با یکدیگر همکاری داشته باشند که این همکاری شامل، معاونت های نظامی و اقتصادی میباشد.

مرکز دایمی این ائتلاف، در ریاض، پایتخت عربستان سعودی موقعیت خواهد داشت، و قوماندانی نظامی آن را جنرال راحیل شریف، لوی درستیز سابق اردوی پاکستان، بر عهده دارد.

جنرال شریف، قوماندان ائتلاف نظامی ائتلاف کشورهای اسلامی برضد دهشت افگنی، در سخنانش تأکید ورزید که این ائتلاف بر ضد دهشت افگنی تشکیل یافته و "ضد کدام کشور، فرقه، یا مذهب نیست".

ائتلاف تازه تشکیل نظامی کشورهای اسلامی، نه تنها اینکه منابع، نظامی و استخباراتی گروه های تروریستی را هدف قرار خواهد داد، بلکه در برابر مفکورۀ افراطگرایی نیز خواهد جنگید.

محمد العیسی، منشی عمومی اتحادیۀ کشورهای اسلامی، در رابطه با تعریف عمل تروریستی گفت: "تمامی تلاش های سازمان یافته که باعث درد سر و نگرانی در کشورها میگردد، و یا بر اساس یک ایدیولوژی سازمان یافته سبب ازبین رفتن ملکیت های میشود، یک عمل تروریستی بوده و یک مشخصۀ معمول تروریزم است."

کشورهای عراق و سوریه که از سه سال بدینسو در برابر گروۀ دولت اسلامی یا داعش میجنگند، عضویت این ائتلاف ندارند. کشور ایران که ریاض آن را حامی دهشت افگنی میخواند، نیز در این ائتلاف حضور ندارد.

در عین حال، قطر که ابتدا عضویت این ائتلاف را داشت، اما نمایندۀ آن کشور در نشست دیروز حضور نداشت. عربستان سعودی، امارات متحدۀ عرب، مصر و بحرین مقامات قطر را به حمایت از افراطگرایی و رابطۀ نزدیک با ایران متهم کرده اند و روابط دیپلوماتیک خود را با دوحه قطع کردند. اما قطر هرنوع همکاری با تروریزم را رد کرده است.

XS
SM
MD
LG