لینک های دسترسی

Breaking News

ولیعهد سعودی به هدف 'عادی‌سازی روابط' به ترکیه سفر کرد


محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی روز چهار شنبه ۲۲ جون (اول سرطان) به هدف "عادی‌سازی کامل روابط" با ترکیه وارد این کشور شد.

روابط ترکیه پس از آن با عربستان تیره شد که جمال خاشقجی خبرنگار منتقد ریاض، در سال ۲۰۱۸ میلادی در داخل قونسلگری عربستان سعودی در استانبول به قتل رسید.

پس از قتل آقای خاشقجی، این نخستین دیدار ولیعهد عربستان از ترکیه است.

یک مقام ارشد ترکی که نخواست نامش در این گزارش ذکر شود، به خبرگزاری رویترز گفت که انتظار می رود این سفر "عادی سازی کامل و احیای دوره پیش از بحران" را به همراه داشته باشد. او افزود: "دوران جدیدی آغاز خواهد شد."

در بیانیه‌ای که پس از ملاقات اردوغان و سلمان به نشر رسید دو کشور بر عزم خود برای آغاز دوره جدیدی از همکاری ها در روابط دوجانبه تاکید کرده اند.

این مقام ترکی گفت که دو کشور محدودیت های تجاری، پروازها و نمایش سریال های تلویزیونی را لغو کرده و تبلیغات منفی علیه یکدیگر را در رسانه‌ها نیز متوقف کرده اند.

با این حال، او گفت که مذاکرات در مورد روند احتمالی معاوضهٔ ارز - که می تواند به احیای ذخایر خارجی کاهش یافته ترکیه کمک کند – به آن سرعتی که باید پیش می‌رفت پیش نمی‌رود و اردوغان و شاهزاده محمد به گونهٔ خصوصی در این مورد بحث خواهند کرد.

در بیانیه مشترک آمده است که دو رهبر همچنین در مورد بهبود همکاری ها در عرصهٔ تجارت و سایر بخش‌ها از جمله دفاع، انرژی و گردشگری گفتگو کردند.

سفر ولیعهد عربستان به ترکیه در حالی صورت می‌گیرد که محمد بن سلمان در پی احیای محبوبیت خود فراتر از کشورهای خلیج است و ترکیه با تورم پولی و بحران شدید اقتصادی مواجه است و تلاش می‌کند تا حمایت مالی کشورهای ثروتمند خلیج فارس را به دست گیرد.

پیش از این، رجب طیب اردوغان به تاریخ ۲۹ اپریل (نهم ثور) چهار سال پس از مرگ جمال خاشقجی با ولیعهد عربستان سعودی در شهر جده در عربستان سعودی ملاقات کرد.

عربستان در ابتدا اتهامات قتل جمال خاشجقی را رد می‌کرد، اما در نهایت پذیرفت که خاشقجی اشتباهاً در یک عملیات غیراصولی کشته شد، اما دست داشتن محمد بن سلمان را در آن رد کرده است.

رییس جمهور اردوغان پیش از این گفته بود که "مقامات عالیرتبه" عربستان سعودی دستور قتل جمال خاشقجی را صادر کرده اند، اما هیچگاهی به صورت مستقیم از ولیعهد عربستان سعودی نام نبرده است.

قتل جمال خاشقجی انتقادهای شدید بین المللی از جمله ایالات متحده را در پی داشت.

XS
SM
MD
LG