لینک های دسترسی

Breaking News

کاهش ۸۵ درصدی اعدام در عربستان سعودی


کمیسیون مستقل حقوق بشر عربستان سعودی گزارش داده است که شمار اعدام‌ها در آن کشور در سال ۲۰۲۰ به گونه‌ای جدی کاهش یافته بود.

عربستان همواره به خاطر وضعیت حقوق بشر در آن کشور به ویژه قرار داشتن در میان کشورهایی که بیشترین احکام اعدام را تطبیق می‌کند، مورد انتقاد بین المللی قرار داشته است.

کمیسیون حقوق بشر عربستان سعودی امروز ۱۸ جنوری (۲۹ جدی) با نشر بیانیه‌ای گفته است که در سال ۲۰۲۰ میلادی ۲۷ حکم اعدام در آن کشور تطبیق شد که در مقایسه با سال پیشتر از آن ۸۵ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

بر اساس گزارش سازمان عفو بین‌الملل، عربستان سعودی در سال ۲۰۱۹ میلادی ۱۸۴ نفر را اعدام کرد که بلندترین رقم اعدام در یک سال در آن کشور بود.

گروه مدافع حقوق بشری "تعویق اعدام" مستقر در بریتانیا که از سال ۲۰۱۳ به اینسو اعدام در کشورهای مختلف جهان را نظارت می‌کند، نیز تایید کرده است که در سال گذشته ۲۵ نفر در عربستان سعودی اعدام شدند، اما این گروه هشدار داده است که اعدام‌ها در عربستان ممکن در سال روان افزایش یابد.

این گروه حقوق بشری با نشر بیانیه‌ای گفته است: "بخشی از این کاهش به قیود ناشی از کروناویروس بین فبروری تا اپریل ربط می‌گیرد که در این جریان حکومت به دلیل محدودیت‌ها به خاطر کنترول ویروس احکام اعدام را تطبیق نکرد."

در بیانیۀ گروه "تعویق اعدام" آمده است: "حکومت در سه ماه اخیر سال ۲۰۲۰ تطبیق اعدام را با میزان فزاینده از سر گرفت، تقریباً یک سوم تمام اعدام‌های سال گذشته [در عربستان] تنها در ماه دسمبر انجام شده است."

عربستان سعودی در سال ۲۰۲۰ یک سلسله اصلاحات عدلی و قضایی را روی دست گرفت.

در اپریل سال گذشته، عربستان سعودی اعدام مجرمینی را متوقف کرد که در زمان ارتکاب جرم کمتر از ۱۸ سال عمر داشته اند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر عربستان سعودی گفته است که بر اساس فرمان شاهی، کسانیکه در سنین کمتر از ۱۸ سال مرتکب جرم می‌شوند، نباید به مجازاتی بیشتر از ده سال زندان محکوم شوند.

XS
SM
MD
LG