لینک های دسترسی

Breaking News

موسسه حمایه اطفال: خشونت علیه کودکان در مکاتب باید خاتمه یابد


مؤسسه حمایۀ اطفال پس از نشر گزارش‌ها مبنی بر کشته‌شدن یک شاگرد در یکی از مکاتب ولایت بلخ در نتیجۀ – آنچه خشونت فزیکی خوانده شده است – اعمال خشونت بر شاگردان مکاتب را تکان‌دهنده می‌خواند.

این نهاد با اشاره به ممنوعیت خشونت در برابر شاگردان مکاتب در قوانین افغانستان، از حکومت جداً خواسته است که این موضوع به شکل درست تطبیق گردد.

احمد شاگرد صنف دهم لیسۀ باختر شهر مزارشریف، حدود یک هفته پیش کشته شده بود که جسدش از یکی از دست‌شویی‌های این مکتب به دست آمد.

خانوادۀ وی مدعی شدند که معلم سپورت احمد را پس از شکنجه به قتل رسانده است. طب عدلی نیز آثار ضربه به سر و خفگی در گلوی وی را تأیید کرده است. پولیس پس از این رویداد معلمی را که متهم بود، بازداشت کرد.

اونو ون‌ منن، رئیس مؤسسۀ حمایۀ اطفال در افغانستان در اعلامیه‌ای گفته است "این یک حادثه تکان‌دهنده و دردناک است که یک دانش‌آموز در اثر خشونت در مکتب جان خود را از دست می‌دهد، در حالی که مکتب مکان امن و محفوظ به دور از ترس و هراس باید باشد".

آقای منن، تأکید کرده است که خشونت به عنوان مجازات در اکثر مکاتب و خانه‌های افغانستان امر معمول است که باید توقف یابد.

مؤسسۀ حمایۀ اطفال، خشونت در مکاتب را غیرقابل تحمل خوانده و از حکومت خواسته است که به این پدیده نقطۀ پایان بگذارد.

این نهاد گفته است "بسیار مهم است تا وزارت معارف افغانستان اطمینان دهد که مکتب مکان مصؤون برای همه دانش‌آموزان است و یکجا با معلمین و والدین کار نموده تا از خشونت‌های فزیکی جلوگیری به عمل آید".

به باور مسؤولان این اداره، خشونت فزیکی نه تنها از لحاظ بدنی و روانی شاگردان را صدمه می‌زند؛ بلکه در درازمدت سلامتی و پیشرفت آنان را نیز تهدید خواهد کرد.

این در حالی است که بر اساس گزارش این اداره که در ماه اسد امسال نشر شد، از هر ده کودک افغان، نُه تن یک گونۀ خشونت را تجربه کرده اند.

رئیس مؤسسۀ حمایۀ اطفال گفته است، بر اساس مطالعات، کودکان افغان از نخستین دوران کودکی شان در معرض خشونت قرار می‌گیرند؛ در حالی که باید تحت حمایت خانواده، آموزگاران و جامعه قرار داشته باشند.

XS
SM
MD
LG