لینک های دسترسی

Breaking News

محصولات قاعدگی در اسکاتلند مجانی شد


مجلس اسکاتلند در یک اقدام بی نظیر با اکثریت آرا فیصله کرد که تمام محصولات قاعدگی (عادت ماهوار یا پریود) زنان به گونۀ رایگان در اختیار آنان قرار گیرد.

از این پس دولت محلی اسکاتلند مکلف است تا این محصولات را در اماکن عامه چون مراکز اجتماعی، کلوب‌های جوانان و دواخانه‌ها به گونۀ رایگان در اختیار زنان و دختران جوان قرار دهد.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز فراهم آوری مجانی این محصولات در اسکاتلند سالانه حدود ۳۲ میلیون دالر هزینه خواهد داشت.

نیکلا سترجن، وزیر اعلای اسکاتلند در یک پیام تویتر این اقدام را "پالیسی مهم برای زنان و دختران" خواند. او در این پیام همچنین نوشته است: "به خاطر رای‌گیری در مورد این لایحۀ پیشگامانه افتخار می‌کنم که اسکاتلند را نخستین کشور جهان ساخته است که محصولات مجانی قاعدگی را به همه کسانی که به آن نیاز دارند، فراهم می‌کند."

مونیکا لنون، عضو حزب کارگر در مجلس اسکاتلند که در سال ۲۰۱۶ پایان دادن به "فقر پریود" را در برنامه‌هایش قرار داده بود، نخستین کسی بود که برای تصویب چنین لایحه‌ای اقدام کرد.

خانم لنون در جریان رای‌گیری در مورد این لایحه در مجلس اسکاتلند گفت که دیگر نباید هیچ زن و دختری نگرانی داشته باشد که محصولات بهداشت قاعدگی وی از کجا فراهم می‌شود.

اسکاتلند در سال ۲۰۱۸ نیز به عنوان نخستین کشور جهان تصمیم گرفت که محصولات بهداشت قاعدگی به گونۀ رایگان در مکاتب، کالج‌ها و پوهنتون‌ها در اختیار زنان و دختران قرار گیرد.

بر اساس بررسی‌هایی که در سال ۲۰۱۷ توسط نهاد خیریۀ بین‌المللی پلان انجام شد، حدود ده درصد دختران در بریتانیا قادر به تهیۀ محصولات قاعدگی شان نیستند که به گفتۀ فعالان این دختران ناگزیر اند که در جریان قاعدگی به صنف‌های درسی حاضر نشوند.

XS
SM
MD
LG