لینک های دسترسی

Breaking News

دومین هیأت حزب اسلامی به کابل می‌آید


دومین هیأت حزب اسلامی زمانی وارد کابل می‌شود که نخستین هیأت این حزب از یک ماه به این طرف با شورای عالی صلح در حال مذاکره است.
دومین هیأت حزب اسلامی زمانی وارد کابل می‌شود که نخستین هیأت این حزب از یک ماه به این طرف با شورای عالی صلح در حال مذاکره است.

قرار است امروز دومین هیأت با صلاحیت حزب اسلامی وارد کابل شود و روی مسایل صلح با سران حکومت وحدت ملی دیدار کند.

حبیبه سرابی یکی از معاونین شورای عالی صلح افغانستان به صدای امریکا گفت که رهبری این هیأت را غیرت بهیر مسؤول کمیتۀ سیاسی حزب اسلامی به دوش خواهد داشت.

گفته می‌شود که قاضی محمدحکیم و علی انصاری نیز در ترکیب این هیأت شامل اند.

خانم سرابی افزود که این هیأت برای انجام برخی مذاکرات با سران حکومت و رهبران سیاسی و جهادی به کابل می‌آیند و بیشتر دیدار این هیأت دوستانه خواهد بود.

هرچند گفته می‌شود که دومین هیأت حزب اسلامی حکمتیار به دعوت رئیس جمهور افغانستان به کابل می‌آید؛ اما دواخان مینه‌پال به صدای امریکا از این مسأله اظهار بی‌خبری کرد.

خانم سرابی معاون شورای عالی صلح افغانستان گفت که شورای عالی صلح با هیأت قبلی مذاکره می‌کند و آمدن هیأت دومی حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار با این شورا ربطی ندارد و طرف مذاکره نخواهد بود.

او افزود "اینها خودشان می‌آیند و چون مذاکرات یک مقدار پیش رفته و اینها می‌خواهند که گفتگو داشته باشند با بعضی از دوستان."

دومین هیأت حزب اسلامی حکمتیار زمانی وارد کابل می‌شود که نخستین هیأت این حزب از یک ماه به این طرف با شورای عالی صلح در حال مذاکره است.

حبیبه سرابی گفت که شورای عالی صلح با هیأت قبلی حزب اسلامی حکمتیار که رهبری آن به دوش انجنیر محمدامین کریم است؛ روی اکثریت موارد به توافق رسیده است.

خانم سرابی اظهار داشت که از جملۀ 25 ماده روی 22 مادۀ آن میان شورای عالی صلح و هیأت مذاکره‌کنندۀ حزب اسلامی موافقه صورت گرفته است و سه مادۀ از صلاحیت رئیس جمهور است.

معاون شورای عالی صلح افغانستان مشخص نساخت که این سه مادۀ روی چه مسایل می‌چرخد که از صلاحیت شورای عالی صلح افغانستان بالاتر است؛ اما پیش از این برخی گمانه‌زنی‌های وجود داشت که بیرون‌شدن نام گلبدین حکمتیار از فهرست سیاه سازمان ملل و ایالات متحدۀ امریکا و رهایی زندانیان این حزب از موارد عمدۀ است که هنوز روی آن توافق صورت نگرفته است.

هرچند مذاکرات شورای عالی صلح افغانستان با هیأت حزب اسلامی جریان دارد و اما از سوی دیگر یک روز قبل از حملۀ مرگبار شهر کابل، رئیس جمهور افغانستان، به اعضای شورای ملی آن کشور در ارگ ریاست جمهوری گفت که صلح افغانستان در میز مذاکره حل نخواهد شد.

XS
SM
MD
LG