لینک های دسترسی

Breaking News

دومین مرکز عمدۀ تولید مخدرات در هلمند منهدم شد


نیروهای ناتو و افغان بر یک مرکز مهم تولید و تجارت مواد مخدر در امتداد خط دیورند در ولسوالی دیشوی هلمند، حملات هوایی را انجام داده اند.

مقام‌های محلی گفته اند، این حملات هوایی در ساحۀ بهرامچه از شب گذشته آغاز شد و تا ساعت چهار بامداد روز چهارشنبه ادامه یافت.

تورن‌جنرال ولی‌محمد احمدزی، فرمانده قول اردوی ۲۱۵ میوند در هلمند، به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت "ما مشترکاً با نیروهای خارجی، این مأموریت هوایی را انجام دادیم که ۹ فابریکۀ بزرگ مواد مخدر، افراد دخیل در کاروبار مخدرات، آن شماری طالبان مسلح که در قاچاق مواد مخدر کمک می‌کردند و تروریستان خارجی که در آنجا آموزش می‌دادند، کشته شدند. شمار دقیق آنان هنوز هم به دسترس ما قرار نگرفته است".

اما یک مقام‌ بلندپایه امنیتی که نخواست نامش فاش شود، به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت، که این حملات در ساحۀ کوهستانی تحت کنترول طالبان، بر شماری از مراکز تولید مخدرات انجام شده است.

به گفتۀ وی، بامداد امروز در دو حملۀ جداگانه، ۳۳ تن از افراد دخیل در کار پروسس مواد مخدر در یک محل و در ۱۱ تن نیز در محل دیگر کشته شده اند.

بهرامچه مرکز ولسوالی دیشو است که از چند سال گذشته تحت کنترول دولت قرار ندارد و در آنجا کاروبار مخدرات وجود دارد.

جنرال احمدزی گفت، بهرامچه بزرگترین مرکز پروسس و انتقال مواد مخدر در آسیا است که قاچاقبران مواد مخدر از آنجا به بازارهای جهانی منتقل می‌کنند.

در هفتۀ جاری، این بزرگترین حمله بر مراکز تولید مخدرات در حمله است که انجام می‌شود.

دو روز قبل، نیروهای مأموریت حمایت قاطع و افغان، در ولسوالی‌های شمالی هلمند (کجکی و موسی قلعه) شماری از مراکز عمدۀ مخدرات را هدف قرار دادند.

مقام‌های افغان گفته اند که مواد مخدر بزرگترین منبع تمویل جنگ در این کشور است و در این اواخر به کمک نیروهای خارجی حملات بر مراکز تولید مخدرات افزایش یافته است و بیشتر از این شدت خواهد یافت.

XS
SM
MD
LG