لینک های دسترسی

Breaking News

دانش: روحیه قوم‌گرایانه روند حکومت‌داری را آشفته ساخته است


محمد سرور دانش امروز جمعه در مراسم سالیاد قربان‌علی عرفانی یکی از رهبران پیشین جهادی و عضو ولسی جرگۀ افغانستان صحبت می‌کرد.

مقامات بلندپایه افغانستان می‌گویند، در مقطع زمانی کنونی وحدت ملی بزرگترین هدف افغان‌ها است؛ اما قومی‌سازی مسایل خطرناکتر از جنگ می‌باشد.

شماری از مقامات رده اول حکومت افغانستان که در مراسم سالیاد قربان‌علی عرفانی یکی از رهبران پیشین جهادی و عضو ولسی جرگۀ افغانستان صحبت می‌کردند، مردم را به هم‌گرایی و وحدت دعوت کردند.

این اظهارات پس از آن مطرح می‌گردد که اخیرا‎ جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول رئیس جمهور افغانستان، محمداشرف غنی رئیس جمهور این کشور را به قوم‌گرایی و سمت‌گرایی متهم کرده است.

محمدسرور دانش معاون دوم رئیس جمهور که در این مراسم صحبت می‌کرد، هر چند از جنرال دوستم نامی نبرد؛ ولی افزود، برخی مقاماتی که خود از ارکان حکومت استند، گاهی به مردم طرح‌های بدیل پیشنهاد می‌کنند.

آقای دانش گفت، قومی‌سازی مسایل، برای افغان‌ها خطرناکتر از جنگ است و سبب گردیده که روند حکومت‌داری و حکومت وحدت ملی آشفته شود.

او گفت "امروز متأسفانه موجی از حرکت‌های قوم‌گرایانه اذهان مردم کشور را مشوش و همه را نگران کرده است. قومی‌سازی یک جریان و یک ضربۀ جبران‌ناپذیر به روند دولت‌سازی و ملت‌سازی در افغانستان است".

معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان هم‌چنان دامن‌زدن به مسایل قومی را مانعی بزرگ در راستای بنیادی‌شدن دموکراسی، حاکمیت قانون، تأمین عدالت و حقوق شهروندی در این کشور خواند.

آقای دانش، گفت، اظهارات برخی مقامات حکومتی در مورد نظام کنونی، تأسف برانگیز است و آن را خارج از چارچوب قانون اساسی و عامل تضعیف نظام عنوان کرد.

در همین حال عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه افغانستان وضعیت کنونی این کشور را دشوار خواند و راه حل مشکلات را در وحدت ملی، تأمین عدالت اجتماعی و مشارکت ملی دانست.

آقای عبدالله اظهارات برخی مقامات بلندپایۀ حکومتی را برخلاف انتظار مردم و دولت عنوان کرد و گفت، هر کس باید برابر مقام و سمت خود احساس مسؤولیت کند.

او گفت "هر زمانی که در روش، در رفتار و گفتار رهبران کشور، بوی تبعیض، بوی نفاق، بوی تفرقه، بوی انحصارطلبی به مشام مردم برسد، اعتمادی که لازمۀ مؤفقیت یک راه است، بین مردم و رهبری خدشه پیدا می‌کند".

این در حالی است که برای اولین بار عبدالله عبدالله خود از اختلافات جدی میان سران حکومت پرده برداشت، هر چند که تاکنون بیش از پنج بار میان غنی و عبدالله ملاقات‌هایی صورت گرفته است؛ اما به صورت نهایی این اختلافات که ارگ و سپیدار از آنها به نام تفاوت دیدگاه یاد می‌کنند، حل نشده است.

آقای عبدالله هم‌چنان به روز جمعه روی چگونگی رهبری رئیس جمهور به صورت تلویحی انتقاد کرد و گفت، رهبری سالم آن است که نگذارد مشکلات روی هم انبار شود و صداهای مردم ناشنیده باقی بماند.

رئیس اجرائیه افغانستان با تأیید موجودیت مشکلات در رهبری سیاسی تأکید کرد که باید همه به خود بیایند قبل از این که گره مشکلات بیشتر از پیش ناگشودنی شود، برای راه حل اقدام صورت گیرد.

محمد محقق معاون دوم ریاست اجرائیه افغانستان نیز با نامطلوب خواندن اوضاع این کشور، با لحن نصیحت‌گونه خطاب به رئیس جمهور و رئیس اجرائیه گفت، که هر دو به یکدیگر نیاز دارند.

او تأکید کرد "اگر رئیس جمهور است یا رئیس اجرائیه، اینها خود را بالاتر از دیگران حساب نکنند، یک چیزی نگویند که ما همه کار را می‌کنیم بدون دیگران، نی یکی به دست دیگری نیاز دارد، یکی به بازودادن به همدیگر نیاز دارد".

آقای محقق با ناکام‌ خواندن سیاست حذف گفت، نباید با چشم حقارت به سوی دیگری نگریست و پایداری این کشور، وابسته به وحدت و همبستگی شهروندان آن می‌باشد.

این مقام بلندپایۀ افغانستان نیز بر عدالت اجتماعی و انکشاف متوازن از سوی حکومت تأکید کرد و آن را کلید مؤفقیت و همبستگی اقوام افغانستان خواند.

با سپری‌شدن دو سال حکومت وحدت ملی، هنوز هم ارگ و سپیدار بر مشکلات فایق نیامده اند. از سوی دیگر این وضعیت سبب شده است که نمایندگان مردم و شهروندان انگشت انتقاد را به سوی غنی و عبدالله بلند کنند.

روز چهارشنبه ولسی جرگه افغانستان نیز بر حل مشکلات موجود میان رئیس جمهور و رئیس اجرائیه تأکید کرد و برخی اعضای این مجلس، رسانه‌یی شدن اختلافات را عامل تضعیف نظام و روحیه نیروهای امنیتی این کشور که در برابر گروه‌های مسلح مخالف دولت می‌جنگندند، خواندند.

XS
SM
MD
LG