لینک های دسترسی

Breaking News

بلینکن در کابل با غنی و عبدالله دیدار کرد


انتونی بلینکن، وزیر خارجۀ ایالات متحده امریکا در یک سفر از قبل اعلام‌ناشده وارد کابل شد.

محمد امیری، معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان به صدای امریکا گفت که آقای بلینکن با محمد اشرف غنی، رییس جمهور این کشور در ارگ دیدار کرد.

آقای بلینکن در جریان ملاقات با رییس جمهور افغانستان گفت: "می‌خواهم با این دیدارم تعهد جاری ایالات متحده با جمهوری اسلامی و مردم افغانستان را نشان دهم. شراکت ما تغییر می‌کند‌، اما این شراکت پایدار است."

آقای غنی در مقابل گفت که به تصمیم ایالات متحده احترام می‌گذارد و اولویت‌های افغانستان را براساس آن تنظیم می‌کند.

این سفر آقای بلینکن در حالی است که شب گذشته جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده و رییس جمهور غنی از طریق تلیفون در مورد خروج نیروهای خارجی از افغانستان و تلاش‌های جاری صلح صحبت کردند.

بر اساس گزارش خبرنگاران که با وزیر خارجۀ ایالات متحده همراه بودند، آقای بلینکن پیش از دیدار با رییس جمهور غنی و عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحهٔ ملی با سربازان امریکایی در سفارت امریکا نیز دیدار کرده است.

وزیر خارجهٔ ایالات متحده در جریان ملاقات با آقای عبدالله یک بار دیگر به حمایت کشورش از افغانستان تاکید کرده گفت که مشارکت ایالات متحده و افغانستان پایدار باقی خواهد ماند.

این نخستین دیدار آقای بلینکن، منحیث وزیر خارجهٔ امریکا به افغانستان است.

این درحالی است که رییس جمهور بایدن روز گذشته اعلام کرد که روند خروج نیروهای امریکایی از افغانستان به تاریخ اول ماه می آغاز و پیش از ۱۱ سپتمبر تکمیل خواهد شد.

وزاری پیمان اتلانتیک شمالی نیز در اعلامیهٔ مشترک گفته اند که یکجا با نیروهای امریکایی افغانستان را ترک خواهند کرد.

شماری از باشندگان کابل در صحبت با صدای امریکا نگرانی شان را از خروج این نیروها و احتمال درگیری‌های تازه اظهار داشتند، اما حکومت افغانستان گفته است که در انتظار فصل جدید از روابط با این کشور است.

XS
SM
MD
LG