لینک های دسترسی

Breaking News

فهرست نامزدان برای کرسی خالی در کمیسیون انتخابات به ارگ سپرده شد


در ماه عقرب سال جاری، نجیب الله احمدزی، رئیس پیشین کمیسیون مستقل انتخابات از سوی رئیس جمهور از وظیفه برکنار شد

کمیتۀ گزینش فهرست اسامی سه نفر را جهت کسب یک کرسی خالی در کمیسیون مستقل انتخابات به محمداشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان سپرد.

بربنیاد اعلامیۀ ریاست جمهوری افغانستان شام دیروز کمیتۀ گزینش گزارش کاری خویش را در مورد معرفی یک عضو کمبود کمیسیون مستقل انتخابات به رئیس جمهورغنی ارائه کرد.

در این جلسۀ که در ارگ دایر شده بود، سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان نیز حاضر بود.

جاوید رشید، رئیس کمیتۀ گزینش گفت که از میان ۵۷ نامزد، ۱۷ نامزد شامل روند ارزیابی و نمره دهی شدند که از میان آنان نه تن واجد شرایط بودند.

به گفته آقای رشید پس از "امتحان کتبی و مصاحبه شفاهی" از میان نه تن، سه تن آنان که مناسب ترین شرایط را داشتند به ریاست جمهوری معرفی گردیدند.

این سه تن شامل "سید حفیظ الله هاشمی، اول الرحمن رودوال و عبدالقادر ځاځی وطندوست" است.

اعلامیۀ ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید که رئیس جمهورغنی پس از شنیدن گزارش کمیتۀ گزینش گفت"رهبری حکومت وحدت ملی به زودی طبق تعهدشان به ملت افغانستان، هر سه کاندید معرفی شده از سوی کمیتۀ گزنیش را مصاحبه خواهد کرد و فیصلۀ نهایی خویش را در خصوص معرفی یک عضو کمبود کمیسیون مستقل انتخابات صادر خواهد نمود".

در ماه عقرب سال جاری، نجیب الله احمدزی، رئیس پیشین کمیسیون مستقل انتخابات از سوی رئیس جمهور از وظیفه برکنار شد و یکی از کمیشنران به عنوان سرپرست کمیسیون تعیین گردید.

پس از آن، در ماه قوس سال جاری، کمیتۀ گزینش کارش را در این مورد آغاز کرد.

ایجاد اصلاحات در روند انتخابات، یکی از موارد موافقتنامۀ سیاسی میان رهبران حکومت وحدت ملی است؛ اما مخالفان سیاسی حکومت، رئیس جمهور و رئیس اجرائیه را متهم می‌کنند که در سه سال گذشته برای ایجاد اصلاحات در روند انتخابات کاری نکرده اند.

تأخیر در ایجاد اصلاحات انتخاباتی سبب شده است تا برگزاری انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی نیز به تعویق افتد.

XS
SM
MD
LG