لینک های دسترسی

Breaking News

هشدار سنای امریکا به ترمپ در مورد 'خروج سریع' از سوریه و افغانستان


مجلس سنای ایالات متحده به رهبری اکثریت جمهوریخواهان عصر دوشنبه یک قطعنامه نمادین را که خلاف برنامه های دونالد ترمپ است، تائید کرد.

سناتوران امریکایی به رئیس جمهور ترمپ هشدار دادند که تا یک بررسی دقیق درباره قابلیت های داعش و القاعده انجام نشود، برای خارج ساختن نیروهای ایالات متحده از سوریه و افغانستان عجله نکند.

تاکید آقای ترمپ برای خروج از سوریه اکثر قانون‌گذاران امریکایی را نگران ساخته است.

به همین دلیل سنا با ۷۰ رای موافق و ۲۶ رای مخالف، قطعنامه‌ای را که تصویب کرد که حاکی است خروج قبل از موقع سربازان امریکایی از افغانستان و سوریه، می‌تواند به شکل‌گیری دوباره گروه‌های دهشت افگن منجر شود.

این قطعنامه می‌گوید که از جانب گروه های تندرو اسلامی در هر دو کشور هنوز هم تهدیدات شدید علیه امریکا متوجه است و هشدار می‌دهد که "خروج سریع" بدون تلاش موثر برای دستیابی به ثبات، می‌تواند منطقه را بی ثبات کند و خلایی ایجاد کند که ایران و روسیه بتوانند آن را پر کنند.

سناتور میچ مکانل، رهبر اکثریت جمهوریخواهان در مجلس سنای امریکا
سناتور میچ مکانل، رهبر اکثریت جمهوریخواهان در مجلس سنای امریکا

در این قطعنامه آمده است که رئیس جمهور ترمپ باید یک استراتیژی برای شکست دادن القاعده و داعش ایجاد کند. در عین حال از حکومت خواسته شده تا قبل از شروع هرگونه خروج قابل توجه نیروهای ایالات متحده از سوریه یا افغانستان، تایید کند که آیا شرایط برای شکست پایدار القاعده و داعش در دو کشور مهیا شده است و یا خیر.

در عین حال وزارت دفاع ایالات متحده می‌گوید باوجودیکه نیروهای به حمایت امریکا به آخرین ساحه تحت کنترول داعش در سوریه نزدیک شده اند، این گروه تندرو از آن متاثر نشده و به جای آن برای اعلام پیروزی و کسب دوباره قلمرو آمادگی می‌گیرد.

این ارزیابی قوماندانی مرکزی امریکا یک ماه بعد از آن نشر می‌شود که دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده جنگ علیه داعش را تمام شده عنوان کرده و گفته است که دو هزار سرباز امریکایی مستقر در سوریه را از آن کشور خارج می‌کند.

در تناقص به این گفته های رئیس جمهور ترمپ، مقام های نظامی امریکا هشدار میدهند که اگر سربازان امریکایی از سوریه خارج شوند، داعش دوباره سر بلند خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG