لینک های دسترسی

Breaking News

جان مک‌کین، سناتور مشهور امریکایی درگذشت


جان مک‌کین، سناتور پیش‌کسوت حزب جمهوری‌خواه روز شنبه به وقت امریکا، (بامداد روز یکشنبه به وقت افغانستان) در یک بیمارستان تداوی سرطان، از اثر بیماری سرطان مغزی به عمر ۸۱ سالگی درگذشت.

سناتور مک‌کین، پس از آن که از زندان ویتنام شمالی زنده ماند، مشهور شد، او در سال ۲۰۰۸ نامزد حزب جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست جمهوری بود.

سناتو مک‌کین، در تاریخ سیاسی امریکا، چهره‌ای شناخته‌شده بود. خانوادۀ وی گفته بود که سناتور مک‌کین، به روز جمعه با شدت‌یافتن بیماری‌اش، با تداوی مخالفت کرده بود. سناتور مک‌کین از اواخر سال گذشته به این سو، امورش را در مجلس سنا از راه دور (آنلاین) از ایالت اریزونا مدیریت می‌کرد.

او یکی از سناتوران دارای شهرت خوب و سیاستمدار خوش‌نام در تاریخ امریکا بود.

سناتور جان مک‌کین، در ماه اکتوبر سال گذشتۀ میلادی – پس از آنکه بیماریش سرطان تشخیص شد – هنگام اخذ مدال آزادی در "نشنل کنستیوش سنتر" گفت: "ما خوشبختیم، ما در یک سرزمین آزاد زندگی می‌کنیم، در سرزمینی و جایی که هر چیز ممکن است".

واکنش‌ها

دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده، در واکنش به درگذشت سناتور مک‌کین در یک پیام تویتر نوشت "عمیق ترین همدردی و احترام من به خانوادۀ سناتور مک‌کین تقدیم است. قلب و دعای مان با خانوادۀ اوست."

مایک پنس، معاون رئیس جمهور ایالات متحده نیز در تویتر نوشت "من و خانواده ام به سناتور جان مک‌کین، سیندی و خانواده اش دعا می کنیم."

بارک اوباما، رئیس جمهور پیشین و میشل اوباما، همسرش پیام های تسلیت شان را به سیندی، همسر مک‌کین و خانواده اش صادر کرده اند.

آقای اوباما که در انتخابات ۲۰۰۸ امریکا، رقیب انتخابات سناتور مک‌کین بود در تویتر نوشت "جان مک‌کین و من از دو نسل متفاوت با پیشینه کاملاً متفاوت بودیم و در بالاترین سطح سیاست رقابت کردیم. با وصف همه اختلافات مان، برای وفاداری به چیزی بالاتر بود نظر مشترک داشتیم."

بل کلنتن، رئیس جمهور و هیلری کلنتن وزیر خارجه پیشین امریکا که با سناتور مک‌کین در مجلس سنا همکار بود در بیانیه یی نوشتند "او به طور منظم وقتی فکر می کرد چیزی به بهترین نحو به سود کشور می باشد، تعصب را کنار می گذاشت و اگر می بایست کار درستی انجام می شد، هرگز ملاحظه نمی کرد."

جورج ایچ دبلیو بش، رئیس جمهور پیشین امریکا و پدر رئیس جمهور بش مک کین را "بهترین وطن پرست و کم نظیر ترین خدمت گذار شجاع مردم" توصیف کرد.

جیمی کارتر یکی دیگر از روسای جمهور پیشین ایالات متحده، مک کین را مرد با عزت، وطن پرست واقعی خواند.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان در پیام تویتر سناتور مک‌کین را دوست بزرگ کشورش دانست. آقای غنی نوشت "ما فداکاری و حمایت او را از بازسازی افغانستان به یاد خواهیم داشت."

نرندرا مودی، صدراعظم هند نیز مراتب تسلیت خود را بیان کرده است. او گفته است که مردم هند به خاطر فقدان این "دوست پایدار" اظهار تسلیت می کند.

XS
SM
MD
LG