لینک های دسترسی

Breaking News

ادعای تلفات غیرنظامیان در عملیات نظامی در ننگرهار


نیروهای خاص افغان شب گذشته عملیاتی را در منطقۀ "ویالی ۲۹" در ولسوالی مومند درۀ ولایت ننگرهار، راه اندازی کردند.

مقام‌های محلی و باشندگان محلی می‌گویند که این عملیات منجر به کشته شدن هفت غیرنظامی شده است که همه اعضای یک خانواده اند.

اما عطاالله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار به صدای امریکا گفت که تا هنوز شمار دقیق تلفات و نیز اینکه آنان غیرنظامی اند یا مخالفات مسلح دولت، مشخص نشده است.

اندکی پس از این عملیات، مردم محل اجساد پنج تن از کشته شدگان را که ادعا می شود که غیرنظامیان تلف شده در این عملیات بوده اند، در مسیر شاهراه کابل – تورخم قرار داده و رفت و آمد ترافیک را برای چندین ساعت مسدود کردند.

ملک عمر یک بزرگ قومی به خبرنگاران گفت که سه فرزند، سه برادر زاده و یک نواسۀ وی در این عملیات کشته شده است. آقای عمر گفته است که نخست دروازۀ منزلش ذریعۀ انفجا بم تخریب شده و سپس سربازان وارد منزلش شده و فرزندانش را کشتند و پنج عضو خانواده اش را با خود بردند.

خبرنگار صدای امریکا نیز گزارش داده است که در میان کشته شدگان، جسد یک کودک را دیده است. مردم محل گفته اند که دو تن از کشته شدگان این رویداد معلم بودند.

قوای امنیتی و دفاعی افغان از چند ماه به اینسو در مربوطات ولایت ننگرهار، سرگرم عملیات بر ضد داعش و دیگر گروه های مخالف دولت افغانستان استند که در برخی موارد غیرنظامیان نیز در جریان عملیات نظامی آسیب می بینند.

یوناما گزارش داده است که از اول جنوری تا ۳۰ سپتامبر سال روان میلادی ۲۶۴۰ غیرنظامی افغان کشته و ۵۳۷۹ غیرنظامی دیگر زخمی شده است. گزارش یوناما قوای طرفدار حکومت افغانستان را عامل ۲۰ درصد این تلفات و مخالفان مسلح دولت را عامل ۶۴ درصد دیگر آن خوانده است.

XS
SM
MD
LG