لینک های دسترسی

Breaking News

'نظارت از بازسازی افغانستان چالش برانگیز است'


جان ساپکو، سرمفتش ویژۀ ایالات متحده در امور بازسازی افغانستان

سرمفتش ویژۀ ایالات متحده در امور بازسازی افغانستان می گوید که برنامه های بازسازی باید براساس توانمندی یک کشور در کارگیری و حفظ همکاری های که ایالات متحده فراهم می کند، سنجش شود.

جان ساپکو می گوید که یافته های سیگار و دیگران نشان می دهد که تلاش های حکومت ایالات متحده در امور بازسازی افغانستان، تاثیرات مالی و عملیاتی را بالای اقتصاد افغانستان به جا گذاشته که آن حکومت به تنهایی قادر به انجام آن نمی باشد.

سیگار در گزارش سالانۀ خود اذعان داشته است که ایالات متحده، ‍۱۰۳ میلیارد دالر را از سال ۲۰۰۱ به اینسو، در ساختار حکومت، نیرو های امنیتی، اقتصاد و بهبود سطح زندگی افغان ها به مصرف رسانیده که در مقایسه با مصارف ایالات متحده در هر کشور دیگری بیشتر می باشد.

جان ساپکو، روز چهارشنبه در واشنگتن گفت که تنها در سال روان، پول مصرف شدۀ ایالات متحده در عرصۀ بازسازی افغانستان، بیشتر از مصرف مجموعی پول امریکا در کشور های پاکستان، مصر و اسراییل می باشد.

آقای ساپکو می گوید طوری به نظر می رسد که "راه اندازی برنامه ها و پروژه های که افغان ها، پس از خروج نیرو های بین المللی از افغانستان و کاهش کمک های جهانی؛ قادر به حفظ آن نباشند کمتر مثمر خواهد بود."

سرمفتش ویژۀ ایالات متحده روز چهارشنبه گفت که بازسازی در مناطق جنگ زده ذاتاً خطرناک بوده و خطرات احتمالی موجود از آن باید، تا حد زیادی از طریق مدیریت سختگیرانه تر و نظارتی، به درستی کاهش داده شود.

سیگار از جریان چندین سال نظارت و بررسی برنامه های بازسازی افغانستان به این نتیجه رسیده است که ایالات متحده برای اطمینان دهی از خود کفایی دراز مدت اقتصادی یک کشور، طوری عمل کند که - کشور کمک گیرنده - متکی به کمک های خارجی باقی نماند.

جان ساپکو خاطر نشان کرد که تطبیق، مدیریت و نظارت از برنامه های بازسازی در افغانستان، چالش برانگیز است.

آقای ساپکو می گوید که "هیچ حکومت و یا سازمانی روند بازسازی در افغانستان را به درستی انجام نخواهد داد. اما سیگار "به این نتیجه رسیده است که حکومت ایالات متحده می تواند و می باید کار بهتری را در این راستا انجام دهد.

XS
SM
MD
LG