لینک های دسترسی

Breaking News

مصرف ۸.۹۴ میلیارد دالر امریکا در مبارزه با مواد مخدر در افغانستان


ایالات متحده از ۲۰۰۲ میلادی به اینسو، ۸.۹۴ میلیارد دالر را در بخش مبارزه با مواد مخدر غیرقانونی در افغانستان، مصرف کرده است.

سرمفتش ویژۀ ایالات متحده در امور بازسازی افغانستان یا سیگار، در تازه ترین گزارش خود ادعا کرده است که ارزش مواد مخدر غیرقانونی بسا بزرگتر از ارزش صادرات تولیدات قانونی این کشور در ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ میلادی بوده است.

این گزارش اذعان می دارد که باوجود کاهش ۲۰ درصد کشت کوکنار در ۲۰۱۸ در افغانستان، از زمان آغاز کار دفتر ملل متحد در امور مواد مخدر و جرایم (UNODC) در سال ۱۹۹۴، افغانستان در میان کشور های کشت وتولید مواد مخدر در ردۀ دوم قرار دارد.

سیگار همچنان تاکید ورزیده که کاهش کشت مواد مخدر در افغانستان به خاطر کمبود باران بوده است نه تلاش های ضد مواد مخدر در افغانستان.

کشت کوکنار، به عنصر اساسی در معیشت بسیاری از مردم افغانستان تبدیل شده است.

سیگار در این گزارش خود نگاشته است که عمدتاً رقم افغان های که در کشت مواد مخدر و کار در مزارع کوکنار مصروف اند یا هم در تجارت مواد مخدر غیرقانونی دخیل می باشند، بیشتر از رقم سربازان اردوی ملی و نیرو های امنیتی افغانستان است.

اما وزارت داخله با این ادعای سیگار را رد کرده است.

اینکه باوجود تلاش ها و هزینۀ هنگفت در مبارزه با مواد مخدر، چرا حکومت و جامعۀ بین المللی قادر به کاهش کشت مواد مخدر در افغانستان نشده است، فدا محمد الفت صالح، رییس کمیسیون امنیت داخلی ولسی جرگۀ افغانستان به این باور است که حکومت این کشور نتوانست دست خریداران بین المللی را کوتاه کند.

آقای صالح گفت: "به همین دلیل موفقیت قابل ملاحظه یی در عرصۀ محو قاچاق مواد مخدر به دست نیامده است."

مرزا محمد یارمند، معین پیشین وزارت داخلۀ افغانستان اما می گوید: "ایالات متحده روی دلایل اصلی و ریشه یی این موضوع تمرکز نکرده است."

XS
SM
MD
LG