لینک های دسترسی

Breaking News

سیگار: تلفات ناشی از خشونت ها در افغانستان افزایش یافته است


سرمفتش ویژه ایالات متحده برای بازسازی افغانستان امروز ۳۱ اکتوبر (۹ عقرب) در گزارش ربع وار خویش به کانگرس گفته است که به دلیل افزایش حملات گروه های شورشی پیش از انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، تلفات غیرنظامیان در ربع سوم سال به گونه چشمگیری افزایش یافته است.

تلفات غیر نظامیان

سیگار به نقل از ماموریت حمایت قاطع نوشته که از ماه جون تا سپتمبر، تلفات غیرنظامیان در مقایسه با عین مدت در سال ۲۰۱۸، ۳۹ درصد افزایش داشته است.

ماموریت حمایت قاطع در جریان نه ماه نخست سال ۲۰۱۹ ارقام تلفات غیرنظامیان را ۷۲۶۰ نفر گزارش داده است که در مقایسه با سال گذشته شش درصد افزایش را نشان می‌دهد.

جولای با ۱۴۳۷ و سپتمبر با ۱۲۹۲ کشته و زخمی، پرخشونت ترین ماه ها عنوان شده است.

خطیرترین ولایات

در جریان نه ماه گذشته، ننگرهار، لوگر و زابل، خطرناک ترین ولایات برای غیرنظامیان بوده است در حالی که در ربع گذشته هلمند، نورستان و ننگرهار خطرناک ترین ولایات عنوان شده بودند.

تلفات نیروهای

سیگار، ‎بر اساس معلومات ماموریت حمایت قاطع، گزارش داده است از تاریخ اول جون تا ۳۱ سپتمبر سال جاری، تلفات نیروهای امنیتی و دفاعی افغان نیز پنج درصد افزایش یافته است. بر اساس این گزارش، ۶۰ درصد تلفات نیروهای افغان در جریان عملیات های دفاع به وقوع پیوسته است.

برعلاوه، بر اساس معلومات وزارت دفاع ایالات متحده، از ۱۶ جولای تا ۱۶ اکتوبر، هفت نظامی امریکایی در افغانستان کشته شده که شمار مجموعی تلفات امریکاییان در جریان سال ۲۰۱۹ در جنگ افغانستان، به ۱۷ تن رسیده است. در جریان سال ۲۱۰۹، ۱۲۴ نظامی امریکایی زخمی شده اند که در مقایسه با پنج سال گذشته، بیشترین رقم بوده است.

مایک پمپیو، وزیر خارجه ایالات متحده گفته است که در جریان عملیات نیروهای افغان و امریکایی از ۲۸ اگست تا هشت سپتمبر به گروه های شورشی ۱۰۰۰ تلفات وارد شده است. محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان از شش سپتمبر تا ۱۳ سپتمبر، از تلفات ۲۰۰۰ شورشی خبر داد، اما سیگار می‌گوید که رقم تلفات را تایید کرده نمی‌تواند.

عملیات ها

قوماندانی مرکزی نیروهای هوایی امریکا گزارش داده است که تنها در ماه سپتمبر سال جاری، ۹۴۸ حمله هوایی در جریان عملیات های هوایی نیروهای امریکایی و ایتلاف انجام یافته است که از سال ۲۰۱۰ به اینسو در هیچ ماهی به این اندازه عملیات هوایی صورت نگرفته است.

بر اساس معلومات قوماندانی عملیات خاص ناتو در افغانستان، در جریان نه ماه سال جاری، نیروهای ویژه امنیتی افغان ۲۵۳۱ عملیات زمینی انجام داده اند، در حالی که مجموع عملیات های سال گذشته ۲۳۶۵ بوده است.

حملات گروه های شورشی نیز در عین مدت ۱۹ درصد افزایش داشته است. گروه های شورشی در این مدت ۷۱۸۳ حمله انجام داده اند.

بر اساس گزارش سیگار، گروه های شورشی از اول ماه جون تا ۳۱ اگست، ۳۴۹۵ حمله انجام داده اند که در حدود نصف (۴۹ درصد) آن "موثر" عنوان شده است که در آن به نیروهای امنیتی و دفاعی افغان، نیروهای ایتلاف و غیرنظامیان تلفات وارد شده است.

XS
SM
MD
LG