لینک های دسترسی

Breaking News

انتقاد سیگار از کندی کار اعمار سرک حلقوی شمال افغانستان


سر مفتش ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان یا سیگار می گوید که سرک قیصار – لامان پس از سپری شدن ۱۲ سال از آغاز پروژه احداث آن فقط ۱۵ در صد تکمیل شده است.

این سرک که به طول ۲۳۳ کیلومتر از ولسوالی قیصار ولایت فاریاب تا ولسوالی لامان ولایت بادغیس احداث می شود، بخش مهم از شاهراه حلقوی افغانستان می باشد.

در گزارش تازه سیگار که روز چهارشنبه (۳۰ جوزا) نشر شد، آمده است که بانک انکشاف آسیایی از سال ۲۰۰۶ تا کنون در پنج مورد جداگانه برای اعمار سرک قیصار – لامان کمک بلا عوض فراهم کرده است و مجموع این کمک ها به ۷۲۱ میلیون دالر می رسد.

به گفته سیگار، بانک انکشاف آسیایی بودجه اعمار این سرک را از پول های پرداخته که امریکا و سایر کشور ها به این بانک کمک کرده است.

در گزارش سیگار آمده که بانک انکشاف آسیایی بخش زیاد از بودجه اعمار سرک قیصار – لامان را به وزارت فواید عامه افغانسان داده است و این وزارت تا سپتمبر سال ۲۰۱۷ حدود ۲۴۹ میلیون دالر از این بودجه را برای اعمار این سرک مصرف کرده اما تا کنون فقط تنها ۱۵ در صد کار اعمار این سرک پیشرفته است.

سیگار گفته است که از ماه مارچ ۲۰۱۴ تا سپمتبر ۲۰۱۷ هیچ کار ساختمانی برای اعمار سرک قیصار – لامان انجام نشده است و این توقف طولانی سبب شده تا کار های ساختمانی که پیش از این مدت برای اعمار این سرک انجام شده بود، نیز تا اندازه زیاد تخریب گردد.

سر مفتش ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان مشکلات امنیتی، کارکرد ضعیف قرار دادی ها و نبود ظرفیت در وزارت فواید عامه افغانستان به خاطر مدیریت قرارداد های بزرگ ساختمانی را به حیث عوامل مهم تاخیر در اعمار سرک بین قیصار و لامان خوانده است.

وزارت فواید عامه افغانستان سال گذشته میلادی گفت که کار اعمار بخش اول و دوم این سرک را پس از توقف چندین ساله آغاز کرده که تا مدت دو نیم سال تکمیل خواهد شد.

بر اساس معلومات وزارت فواید عامه افغانستان کار احداث این سرک که بخش مهم از شاهراه حلقوی این کشور شمرده می شود، با یک شرکت هندی و شرکت چینایی قرار داده شده است.

XS
SM
MD
LG