لینک های دسترسی

Breaking News

بانک انکشاف آسیایی ۴۲۰ میلیون دالر به افغانستان کمک کرد


امروز افغانستان و بانک انکشاف آسیایی سه تفاهمنامه را به ارزش ۴۲۰ میلیون دالر امضا کردند

ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد که امروز سه تفاهمنامه به ارزش بیش از ۴۲۰ میلیون دالر، میان وزارت مالیۀ این کشور و بانک انکشاف آسیایی در حضور رئیس جمهور غنی در ارگ امضا شد.

این کمک‌ها، در بخش بازسازی شاهراه‌ها و تمدید شبکۀ ملی برق به ولایات شرقی افغانستان به مصرف خواهد رسید.

تفاهمنامۀ پروژه احداث سرک قیصار– دره بوم یکی از این تفاهمنامه‌ها است. این سرک در شمال‌غرب افغانستان که طول آن ۱۵۱ کیلومتر است، از ولایت فاریاب شروع تا ولایت بادغیس ادامه می‌یابد.

شنی کمپبیل، سرپرست و معاون بانک انکشاف آسیایی در افغانستان گفت، این بانک ۳۳۰ میلیون دالر امریکایی هزینۀ ساخت این سرک را می‌پردازد و متباقی چهار میلیون دالر دیگر از بودجه افغانستان پرداخت خواهد شد.

به گفتۀ مقام‌های افغان، کار این پروژه را وزارت فواید عامه افغانستان در ماه جنوری سال ۲۰۱۸ آغاز و تا دسامبر سال ۲۰۲۲ به پایۀ اکمال خواهد رساند.

به گفتۀ خانم کمپبیل، تفاهمنامۀ ترمیم سرک غزنی - کندهار نیز، به منظور تقویت بیشتر سکتور ترانسپورت امضا شد.

مصطفی آریا، رئیس عمومی هماهنگی کمک‌های وزارت مالیۀ افغانستان گفت، طول سرک غزنی تا کندهار ۴۲۰ کیلومتر است که کار بازسازی و ترمیم آن از کمک بلاعوض ۳۰.۳ میلیون دالری بانک انکشاف آسیایی، تمویل می‌شود.

تفاهمنامۀ سومی، پروژه انتقال لین برق ۲۲۰ کیلوولت از کابل الی ننگرهار و کنر است که میان حکومت افغانستان و بانک انکشاف آسیایی امضا شد.

معاون بانک انکشاف آسیایی گفت، یکی از فواید عمده این پروژه، انتقال حدود ۳۰۰ میگاوات انرژی برق وارداتی از ترکمنستان، ازبکستان و تاجکستان به شرق افغانستان می‌باشد.

او افزود "مبلغ ۶۰ میلیون دالر مربوط قسط چهارم برنامه سرمایه گذاری جهت بهبود تامین انرژی از سوی وزارت مالیه به شرکت برشنا تحت موافقتنامه فرعی قرضه واگذار خواهد شد".

حکومت افغانستان گفت که با تکمیل شدن این پروژه، برعلاوۀ انتقال برق وارداتی به شرق افغانستان، پروژه‌های برق آفتابی به ظرفیت ۱۰۰ میگاوات در مناطق شرقی که در حال تطبیق و پلانگذاری است، اتصال می‌یابد و انرژی مطمئن و پایدار به دو پارک صنعتی در شرق این کشور فراهم می‌گردد.

از طریق این پروژه، پروژه بند برق آبی نغلو که ۱۰۰ میگاوات می‌باشد، نیز تقویت خواهد شد و ۳۰۰ هزار واحد مسکونی، تجارتی و صنعتی از آن مستفید خواهد شد.

XS
SM
MD
LG