لینک های دسترسی

Breaking News

شش کارمند صلیب سرخ در جوزجان کشته شد


کمیته صلیب سرخ این رویداد را به صدای امریکا تأیید کرد

مقامات کمیتۀ بین‌المللی صلیب سرخ در کابل می‌گویند که شش کارمند این اداره امروز در منطقۀ "ترکمن‌قدُق" ولسوالی قوش‌تیپه جوزجان در نتیجۀ حمله مخالفان مسلح بر موتر حامل کارمندان این اداره کشته شدند.

احمد رامین ایاز، سخنگوی کمیتۀ بین‌المللی صلیب سرخ در کابل، به صدای امریکا گفت، پس از وقوع آن حمله، دو کارمند آنان مفقود شده اند.

آقای ایاز گفت "ما تأیید می‌کنیم که صبح امروز بالای موتر کمیتۀ بین‌المللی صلیب سرخ در ولایت جوزجان حمله شده است و در نتیجه ما شش تن از همکاران خود را از دست دادیم، ما شدیداً در رابطه به کارمندان امدادرسان و بشری در افغانستان نگرانیم".

سخنگوی صلیب سرخ در مورد هویت کشته‌شدگان معلومات ارائه نکرد.

رضا غفوری، سخنگوی والی جوزجان، به صدای امریکا گفت، این حمله در منطقۀ "ترکمن‌قدُق" از سوی افراد مسلح وابسته به دولت اسلامی یا داعش انجام شده است.

او گفت که دو کارمند دیگر کمیتۀ صلیب سرخ را گروه مخالفان مسلح با خود برده اند. به گفتۀ وی تمام این افراد، شهروندان افغان اند.

جنرال رحمت‌الله ترکستانی، قوماندان امنیه ولایت جوزجان، در صحبت به صدای امریکا این رویداد را تأیید کرد، اما در مورد هویت مهاجمان جزئیات بیشتر نداد.

بر اساس گزارش‌ها، کمیتۀ بین‌المللی صلیب سرخ، برای مواشی دهقانان منطقۀ دشت لیلی ولسوالی قوش‌تیپه علف انتقال می‌داد که هدف حمله مخالفان مسلح قرار گرفت.

در فصل سرما، مالداران با کمبود آذوقه برای مواشی شان مواجه می‌شوند.

هنوز کسی مسؤولیت این حمله را به دوش نگرفته است. طالبان با نشر اعلامیه‌ای گفته اند که در این رویداد افراد این گروه دست نداشته اند.

این در حالی است که کمیتۀ بین‎المللی صلیب سرخ یا ICRC با نشر گزارش سالانه‌اش هفتۀ گذشته اعلام کرد که افزایش خشونت‎های مرتبط به افزایش ناامنی، جنگ، عدم دسترسی به نهادها و حمله بالای مراکز و کارکنان صحی این کمیته، در سال ۲۰۱۶ میلادی، از جمله مشکلات عمده فرا راه فعالیت‎های این سازمان بوده است.

این کمیته همچنان از تمامی طرف‎های درگیر خواسته بود که به کار کارمندان نهادهای بشری احترام بگذارند.

XS
SM
MD
LG