لینک های دسترسی

Breaking News

کشته شدن شش قوماندان داعش در عملیات ضد این گروه در ننگرهار


عملیات نیروهای دولتی افغانستان برضد داعش در ولسوالی کوت و هسکه مینه نزدیک به دوهفته پیش آغاز شده است.

مقامات حکومتی در ننگرهار، می‏گویند در نتیجۀ عملیات نیروهای امنیتی افغان در ولسوالی هسکه مینۀ این ولایت، به شمول شش قوماندان دولت اسلامی یا داعش، چهل جنگجوی این گروه کشته شدند.

قوماندانی نیروهای امنیتی افغان در زون شرق، با نشر خبرنامه‌ای، می‏گوید درنتیجۀ حملات هوایی و زمینی نیروهای طرفدار دولت افغانستان، در مناطق شابی، گورگوری، کندو و برخی دیگر از مناطق ولسوالی هسکه مینه، چهل جنگجوی گروه داعش کشته شدند.

این عملیات‎ها در ۲۴ ساعت گذشته انجام شده است.

بربنیاد خبرنامه‎ای قوماندانی نیروهای امنیتی افغان در زون شرق، ابوعثمان، قاری امان، ملا عبیدالله،قاری عزیز، ذبیح الله و قاری عمران از قوماندانان محلی گروه داعش در این مناطق بودند که کشته شدند.

پیش از این مقامات حکومتی در ننگرهار گفته بودند که عملیات نیروهای طرفدار دولت در ولسوالی هسکه مینه و کوت تا زمانی پایان نمی‏یابد که جنگجویان داعش در این مناطق با شکست کامل مواجه نشوند.

عملیات نیروهای دولتی افغانستان برضد داعش در ولسوالی کوت و هسکه مینه نزدیک به دوهفته پیش آغاز شده است.

احتمال باز شدن دروازه سرحدی تورخم

پس از نزدیک به دوهفته، مسدود بودن دروازۀ سرحدی تورخم، اکنون امیدواری وجود دارد که سرحد میان دوکشور به گونه‎ای وقفه‎یی باز گردد.

حضرت عمر زاخیلوال، سفیر افغانستان در اسلام آباد، در صفحه‎ای رسمی فیسبوک‏ش نوشته است که امیدوارند راه سرحدی میان افغانستان و پاکستان، امروز شنبه به گونه وقفه‎یی باز گردد.

آقای زاخیلوال گفته است "آرزومندیم راه سرحدی میان افغانستان – پاکستان امروز به گونۀ وقفه‎یی و تا سه یا چهار روز آینده کاملأ باز گردد. امروز بخاطر مریضان، ریش سپیدان، زنان و از سوی دیگر برای مسافرانی که ویزه‎ای پاکستان را دارند و منتظر مانده اند."

اما با این هم سفیر افغانستان در اسلام آباد، از شهروندان افغان خواهش کرده استکه اگر کار ضروری و عاجل ندارند حتی در صورت باز شدن راه سرحدی تورخم، میان دوکشور به گونه‎ی کامل، از سفر غیر ضروری به پاکستان خودداری کنند.

دروازه سرحدی تورخم میان افغانستان و پاکستان دوهفته قبل، پس از یک حمله انفجاری در یک زیارت صوفیه در ایالت سند پاکستان، از سوی نظامیان آن‏کشور مسدود گردید، نظامیان آن کشور در مناطق سرحدی تقویه شد و هم‏چنان مناطق مرزی خاک افغانستان با پاکستان از آن‏سوی خط، مورد راکت پراگنی قرار گرفت.

در واکنش به این، دولت افغانستان سربازان سرحدی‎ش را تقویه کرد؛ اما گفت به نیروهای افغان دستور داده اند از هراقدامی که سبب تنش میان دوکشور شود، خودداری کنند. هم‏چنان دولت افغانستان گفته است که تلاش می‎ورزند تنش‏های میان دوکشور را از طریق مذاکره و راه‎های دیپلماتیک حل کند.

XS
SM
MD
LG