لینک های دسترسی

Breaking News

جنرال امریکایی:‌ داعش در افغانستان در حال رشد است،‌ اما تا حال قادر به حمله بر غرب نیست


جنرال فرنک مک‌کنزی،‌ فرمانده نیروهای ایالات متحدۀ امریکا مستقر در شرق میانه
جنرال فرنک مک‌کنزی،‌ فرمانده نیروهای ایالات متحدۀ امریکا مستقر در شرق میانه

یک مقام ارشد نظامی امریکا روز سه شنبه ۱۵ مارچ (۲۴ حوت) گفت که هفت ماه پس از خروج ایتلاف به رهبری ایالات متحده از افغانستان، شاخهٔ‌-خراسان داعش در آن کشور در حال رشد است.

جنرال فرنک مک‌کنزی،‌ فرمانده نیروهای ایالات متحدۀ امریکا مستقر در شرق میانه (سنتکام) روز سه شنبه با ابراز نگرانی در مورد رشد و تقویت داعش در افغانستان گفت که بدون فشار دوامدار ایالات متحده، تندروان این گروه در افغانستان قدرت خود را بیشتر تحکیم خواهند کرد.

استخبارات ایالات متحده و چندین کشور دیگر هشدار داده اند که پس از مسلط شدن گروه طالبان در افغانستان، شمار تندروان داعش‌-خراسان در آن کشور در مقایسه با سال گذشته دو برابر شده و حال تعداد آنها به بیش از ۴۰۰۰ نفر می رسد.

آقای مک‌کنزی گفت:‌ "ما به دقت رشد داعش را زیر نظارت داریم. داعش در ماه‌های گذشته قادر بوده است تا شماری از حملات عمده را در کابل انجام بدهد. انتظار من این است که حملات داعش در تابستان پیشرو افزایش خواهد یافت."

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان اظهارات آقای مک‌کینزی را رد کرد و گفت: "داعش [در افغانستان] نزدیک به صفر است، هیچ‌گونه حضور فزیکی ندارد و نه هم کدام تحرکات شان دیده‌ می‌شود."

آقای مجاهد به صدای امریکا گفت که "این چنین اظهارات جنرالان امریکایی متاسفانه به خاطر بزرگنمایی داعش" انجام می‌شود تا آنان را به عنوان تهدید تلقی کنند.

مقام‌های میان رتبهٔ‌ پنتاگون در اکتوبر سال گذشته به قانونگذاران ایالات متحده هشدار دادند که گروه داعش‌-خراسان قادر خواهد شد تا ظرف شش ماه آینده بر ضد غرب حملات تروریستی را انجام بدهد.

اما حال استخبارات ایالات متحده تخمین می‌کند که شاخهٔ داعش‌-خراسان احتمالاً بین ۱۲ تا ۱۸ ماه آینده قادر به انجام حملات بر ضد غرب شود.

با اینحال، مقام‌های استخباراتی امریکا گفته اند که توانایی داعش‌-خراسان بستگی به اوضاع افغانستان نیز دارد و آن اینکه آیا درگیری میان تندروان داعش با گروه طالبان ادامه خواهد یافت یا خیر.

ایالات متجده در حال حاضر برای ردیابی تندروان داعش‌-خراسان و رقیب آن گروه،‌ القاعده، با مشکل مواجه است، زیرا امریکا حال در افغانستان پایگاه نظامی ندارد و پرواز‌های نظارت استخباراتی این کشور از طریق پاکستان با محدودیت مواجه است.

آقای مک‌کنزی گفت که ردیابی داعش در مقایسه با گذشته مشکل شده است، اما افزود که ردیابی تندروان این گروه "ناممکن نیست."

این نظامی ارشد ایالات متحده همچنین گفت که از بین بردن تهدید داعش تنها در صورتی امکان پذیر است که منابع لازم در اختیار قرار بگیرد تا با استفاده از منابع مورد ضرورت، تهدید داعش بر ایالات متحده دفع شود. اما او هشدار دارد که اگر منابع مورد نیاز کاهش یابد، خطر تهدید داعش افزایش خواهد یافت.

XS
SM
MD
LG