لینک های دسترسی

Breaking News

صدر اعظم سلواکیا در گلوله باری زخمی شده و در 'وضعیت وخیم' به سر می‌برد


رابرت فیکو، صدر اعظم سلواکیا
رابرت فیکو، صدر اعظم سلواکیا

رابرت فیکو، صدر اعظم سلواکیا روز چهارشنبه ۱۵ می (۲۶ ثور) در یک حملهٔ مسلحانه از ناحیهٔ شکم به شدت زخمی شد و بر اساس پستی که در فیسبوک شخصی فیکو نشر شده است، وضعیت صحی وی وخیم است.

فیکو پس از چاشت چهارشنبه پس از شرکت در یک رویداد سیاسی در شهر هاندلوفا در ۱۵۰ کیلومتری پایتخت سلواکیا، هدف اصابت چهار گلوله قرار گرفت.

ریاست جمهوری سلواکیا با نشر بیانیه‌ای گفته است که یک مظنون به اتهام دست داشتن در این گلوله‌باری بازداشت شده است، اما جزییاتی در مورد هویت مظنون و نیز انگیزهٔ این رویداد ارایه نشده است.

در پستی که در صفحهٔ فیسبوک فیکو نشر شده، آمده است که وی در "وضعیت تهدیدکنندهٔ حیات" به سر می‌برد. در این پست گفته شده است که به دلیل وخیم بودن وضعیت صحی فیکو، انتقال وی به شهر براتیسلاوا، پایتخت سلواکیا، ممکن نبود و او ذریعهٔ هلیکوپتر به شفاخانه‌ای در شهر بانسکا بیستریکا در ۲۹ کیلومتری محل رویداد زیر درمان قرار گرفته است.

سوزانا کپوتووا، رقیب سیاسی فیکو، در یک بیانیهٔ تلویزیونی حمله بر صدر اعظم را "حمله بر دموکراسی" خواند. او گفت: "هرگونه خشونت غیر قابل قبول است. لفاظی‌های نفرت‌انگیز که در جامعه شاهد آن استیم به اقدامات نفرت‌انگیز منجر می‌شود. لطفاً این را توقف دهید."

پیتر پلیگرینی، رییس جمهور سلواکیا و متحد فیکو، این رویداد را "تهدید غیرمنتظره بر دموکراسی سلواکیا" خواند و گفت: "اگر به دیدگاه‌های سیاسی دیگران با رای در مراکز رای‌دهی نه، بلکه با تفنگ در چهارراه‌ها پاسخ بدهیم، همه‌ چیزهایی را که در جریان ۳۱ سال حاکمیت سلواکیا با هم ساخته‌ایم، به مخاطره می‌اندازیم."

فیکو به سرعت توسط هلیکوپتر به یک شفاخانه در ۲۹ کیلومتری محل حمله بر وی منتقل شد.
فیکو به سرعت توسط هلیکوپتر به یک شفاخانه در ۲۹ کیلومتری محل حمله بر وی منتقل شد.

واکنش‌های بین‌المللی

ینس استولتنبرگ، منشی عمومی پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) در پیامی در شبکهٔ اجتماعی ایکس نگاشته است که به خاطر این "گلوله‌باری شوکه و وحشت‌زده" شده است.

اورسلا فون در لاین،‌ رییس کمیسیون اروپا، نیز در یک پیام در شبکهٔ ایکس این حمله را محکوم کرد و آن را "پست" خواند. او در این پیام نگاشت: "چنین اعمال خشونت‌آمیز در جامعهٔ ما جایی نداشته و دموکراسی، داشتهٔ مشترک بسیار ارزشمند مان را، تضعیف ‌می‌کند."

پیتر فیالا، صدر اعظم جمهوری چک این رویداد را "تکان‌دهنده" خوانده و ضمن استدعای سلامتی فوری فیکو گفته است: "نمی‌توانیم خشونت را تحمل کنیم، جایی برای آن در جامعه وجود ندارد."

دونالد تسک، صدر اعظم پولند، در یک پیامی در شبکهٔ ایکس نگاشته است: "خبرهای تکان‌دهنده از سلواکیا. رابرت، در این برههٔ بسیار دشوار در فکرم جا داری."

در پی زخمی شدن صدر اعظم فیکو، جلسهٔ پارلمان سلواکیا متوقف شد و احزاب عمدهٔ سیاسی مخالف حکومت نیز تظاهرات برنامه‌ریزی شدهٔ شان را لغو کردند.

میشل سیمیکا، رهبر حزب مخالف پیشرفت سلواکیا، حمله بر فیکو را به شدت محکوم کرده و از همه سیاستمداران آن کشور خواسته است تا از هر گونه اظهاراتی خود داری کنند که می‌تواند منجر به افزایش تنش شود.

فیکو و حزب چپ‌گرای وی در انتخابات پارلمانی سپتمبر گذشته با پیام‌هایی به حمایت از روسیه و ضدیت با ایالات متحده، برای سومین بار برندهٔ کرسی صدارت سلواکیا شد.

منتقدان نگران اند که سلواکیا زیر رهبری فیکو مسیر طرفدار غرب را ترک خواهد کرد.

گروه

XS
SM
MD
LG