لینک های دسترسی

Breaking News

در فدراسیون فوتبال افغانستان چه می گذرد؟


میدان ورزشی فدراسیون فوتبال افغانستان که با کمک پروژۀ گول اعمار شده است.

ورزش افغانستان در بیش از دو سال اخیر دستخوش نابسامانی های داخلی و ایجاد فدراسیون های موازی شده که به گونۀ مستقیم ورزشکاران افغان را در داخل و خارج آن کشور متاثر ساخته است.

مقام های فدراسیون های مختلف ورزشی با ذکر این مطلب می گویند که تاثیرات مستقیم این ناهنجاری، متوجه ورزشکاران افغان است.

موجودیت دو المپیک، مخالفت با ریاست تربیت بدنی و ورزش و انتقادات شدید مقام های فدراسیون ها و المپیک از عدم توجه رهبران حکومت وحدت ملی، باعث گردیده جایگاه ورزش افغانستان در رده های بین المللی صدمه ببیند.

عدم راهیابی تیم تکواندوی افغانستان در بازی های المپیک ریو در برازیل، نتیجۀ همین ضد و بند های داخلی میان تربیت بدنی و ورزش و المپیک افغانستان عنوان شده است.

در کنار سایر نهاد های ورزشی افغانستان، فدراسیون فوتبال افغانستان که با کمک و حضور افغان های ساکن در خارج از افغانستان توانست در میان کشور های جنوب آسیا، جایگاه بهتری را کسب کند نیز در این اواخر با انتقادات شدید اعضای داخل و بیرونی فدراسیون مواجه گردیده است.

در تازه ترین مورد، علی عسکر لعلی کمک مربی تیم ملی فوتبال افغانستان در صفحۀ فیسبوک خود نگاشت "خدا حافظ فوتبال افغانستان!".

آقای لعلی که از آغازین سال های پس از سقوط رژیم طالبان در عرصۀ فوتبال أفغانستان با کمک فدراسیون فوتبال آلمان همکاری داشته است ادعا دارد که فوتبال أفغانستان "به ویژه در یک سال اخیر با رکود مواجه است و مقامات فدراسیون به نیازمندی های تیم ملی فوتبال أفغانستان توجه مبذول نمی دارند."

please wait

No media source currently available

0:00 0:35:54 0:00

اما یوسف کارگر، معاون فنی و مسلکی فدراسیون فوتبال و مربی پیشین تیم ملی فوتبال أفغانستان به لیگ رادیویی گفت که فدراسیون فوتبال توانسته است در عرصۀ بهترسازی لیگ های مختلف در آن کشور، دست آورد های عمدۀ داشته باشد.

این در حالیست که هفتۀ گذشته ناصر هوتکی معاون فنی و مسلکی ریاست تربیت بدنی و ورزش نیز به خاطر به گفتۀ وی "فساد اداری موجود در آن نهاد" از سمتش کنار رفت.

آقای لعلی که در رقابت های مقدماتی راهیابی به جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸، در کنار تیم ملی بود می گوید، "فدراسیون فوتبال حتی برای حضور مربی تیم ملی أفغانستان در کابل جهت بازدید از رقابت های لیگ برتر روشن اقدامی موثری نکرده و پیترشگرت نتوانست به کابل بیآید."

معاون فنی فدراسیون اما استدلال می کند که آقای شگرت در آخرین روز های آغازین رقابت های لیگ برتر خواهان آمدن به کابل بود و از سوی هم پس از تنها یک یا دو رقابت مجبور بود دوباره به لبنان برگردد جاییکه کمپ تمرینی تیم ملی برای رویارویی دوستانه با تیم لنبان برگزار است."

این بحث ادامه دارد و قرار است پنجشنبه شب هفتۀ آینده این دو چهرۀ فوتبال افغانستان یکبار دیگر در "لیگ رادیویی" رادیوآشنا حضور یابند.

بحث در مورد مشکلات در فدراسیون فوتبال افغانستان در حالی صورت می گیرد که تیم ملی فوتبال افغانستان مصروف تمرینات در لبنان است و روز دوشنبه ساعت ۵ عصر به وقت افغانستان در یک رقابت دوستانه به مصاف تیم ملی لبنان می رود.

این در حالیست که لیگ برتر فوتبال افغانستان روشن، از یک هفته به اینسو به گونۀ رسمی در ستدیوم ورزشی فدراسیون فوتبال افغانستان آغاز شده که هر هفته افغان ها شاهد برگزاری مسابقات میان زون های شش گانۀ آن کشور اند.

XS
SM
MD
LG