لینک های دسترسی

Breaking News

کسوف 'حلقۀ آتش' را این هفته در کجا و چگونه باید دید؟


نخستین کسوف یا آفتاب‌گرفتگی امسال روز پنجشنبه دهم جون (۲۰ جوزا) به وقوع می‌پیوندد و در این رویداد کناره‌های خورشید مثل حلقۀ آتش در اطراف مهتاب پدیدار خواهد شد.

ادارۀ تحقیقات فضایی ایالات متحده (ناسا) گفته است که حلقۀ آتش تنها برای باشندگان بخش‌های شمالی کانادا، گرینلند و شمال روسیه قابل دید خواهد بود. اما کسوف قسمی در اکثر بخش‌های نیم کرۀ شمالی زمین دیده خواهد شد.

دانشمندان ناسا گفته اند که از ابتدا تا انتها، این خورشید‌گرفتگی حدود ۱۰۰ دقیقه دوام خواهد کرد که از طلوع خورشید در ایالت آنتریوی کانادا شروع شده و به ترتیب به سمت گرینلند و سایبریا ادامه خواهد یافت. حلقۀ آتش که اوج کسوف را نشان می‌دهد برای مدت سه دقیقه و ۵۱ ثانیه دوام خواهد کرد.

آفتاب گرفتگی نوع حلقۀ آتش زمانی رخ می دهد که مهتاب به اندازۀ کافی به زمین نزدیک نباشد و در دورترین فاصلۀ خود از مدار زمین قرار گرفته باشد. در این وضعیت ماه نمی تواند کاملاً خورشید را بپوشاند، بنابراین حلقۀ آتشین خورشید در اطراف ماه دیده می شود.

وقوع این رویداد طبیعی همه ساله توجه شمار زیاد مردم را به خود جلب می‌کند، اما در تماشای آن باید احتیاط کامل را رعایت کرد تا به چشمان صدمه وارد نشود.

دانشمندان سفارش می‌کنند که حتا پوشیدن عینک‌های تاریک و سیاه نیز از آسیب چشم در جریان تماشای آفتاب‌گرفتگی جلوگیری نکرده و باید عینک‌های مخصوص کسوف را پوشید.

اما کسانیکه قادر به تماشای این آفتاب‌گرفتگی نیستند، به ویژه در نیم کرۀ جنوبی، در چهارم دسمبر سال روان فرصت دیدن آفتاب‌گرفتگی را خواهند داشت.

XS
SM
MD
LG