لینک های دسترسی

Breaking News

بامیانی ها از برق آفتابی بهره مند شدند


مسئولین می گویند که عنقریب نزدیک به پنج هزار خانواده دیگر نیز در بامیان از شبکه برق آفتابی بهره مند خواهند شد.

بیش از ۲۵۰۰ خانواده از برق آفتابی ۲۴ ساعته، در درمرکزشهر بامیان مستفید شدند. شبکه سازی این پروژه با هزینه ۱.۲ میلیون دالر امریکایی، ازکمک های سفارت ناروی درافغانستان صورت گرفته است.

مسئولین می گویند که عنقریب نزدیک به پنج هزار خانواده از شبکه برق آفتابی بهره مند خواهند شد که دوسال قبل با هزینه ۱۴ میلیون دالر امریکایی، ازکمک های تیم بازسازی ولایتی کشور زیلاند جدید دراین ولایت ایجاد شده است.

تا کنون نزدیک به چهار هزار فامیل از این پروژه برق آفتابی مستفید شده اند. این پروژه ۱.5 میگاوات ظرفیت دارد. اما باشندگان مرکز ولایت بامیان شاکی اند که قیمت فی کیلووات برق تا۱۶ افغانی برای آنان غیر قابل پرداخت است.

ازاین شبکه، در ساحات جگره خیل، زرگران، داوودی و مرکزشهر بامیان برق رسانی صورت گرفته است.

درطی چهارده سال اخیر این اولین پروژه بزرگ تولید برق آفتابی است که درولایت بامیان ایجاد شده است. اما هنوز هم صد هاهزار خانواده دراین ولایت از نبود برق رنج می برند.

محمد طاهر زهیر والی بامیان با اظهار خرسندی از بهره برداری این پروژه گفت:" ما امید واریم که پروژه های ملی مانند توتاپ که ازمسیربامیان سروی شده است ازاین ولایت بگذرد تا هزینه برق پایین آمده ودرعرصه تجارت وشهرک های صنعتی وبرق رسانی برای مردم مفید واقع شود".

آقای زهیر افزود:" تلاش ها ازسوی اداره محلی بامیان جریان دارد تا براساس سروی شرکت فیشنر آلمانی که مصئون ترین وبهترین مسیرانتقال برق توتاپ، بامیان دانسته شده است ازاین مسیر به کابل، وسایر ولایات بگذرد".

پروژه برق توتاپ دارای ۵۰۰ میگاوات برق زنده است که از ترکمنستان، ازبکستان، تاجکستان به افغانستان وپاکستان انتقال خواهد یافت.

مسئولین اداره محلی بامیان می گویند که با انتقال این لین برق از مسیر تعیین شده (بامیان) توسط شرکت فیشنر آلمانی، بهترین برق صنعتی برای رفاه وپیشرفت بامیان ومناطق مرکزی فراهم می شود.

تا کنون به دلیل نبود برق صنعتی حتی یک شهرک صنعتی درولایت بامیان ایجاد نشده است. غلام حیدر صدیقی رییس زون مرکز درشرکت برشنا گفت:" درزمستان گذشته به دلیل برف کوچها پایه های برق درساحه سالنگ دچار مشکل شد وهیئت رهبری برشنا شرکت ووزارت انرژی وآب کشور، درصدد آن است تا مسیر مصئون تر را برای نصب پایه های برق توتاپ وکاسا ۱۰۰۰جستجو کرده وازهرمسیری که بگذرد کیفیت پروژه را مد نظر داشته باشیم".

مسئولین محلی وباشندگان بامیان امیدوارند که درششمین کنفرانس دوروزه ریکا در کابل، روی موضوع انتقال پروژه های توتاپ وکاسا ۱۰۰۰ توافق صورت گیرد وحد اقل یکی ازاین پروژه های بزرگ ازمسیر ولایت بامیان بگذرد.

اکنون قیمت فی کیلو وات برق دربامیان برای فامیل ها ۱۶ افغانی وبه ادارات حکومتی وساحات تجارتی 45 افغانی به فروش می رسد.

باشندگان بامیان می گویند که پرداخت این قیمت خارج از توان مردم بوده وازسویی هم سبب ضرر صنعت کاران که نیاز به برق صنعتی شهری دارند می شود.

حاجی یوسف رییس شورای محلی زرگران دراین باره به رادیو آشنا صدای امریکا گفت:" گرچند ازپروژه برق آفتابی برای بیش از دو هزار خانواده برق رسانی شده اما به دلیل بالا بودن قیمت برق وتوان کم این پروژه، یک هزار خانواده درساحه زرگران مرکز ولایت بامیان بدون برق مانده اند".

حاجی یوسف افزود:" هنوز هم هزاران خانواده درولایت بامیان به دلیل نبود برق ازهریکین های دیزلی وچراغ دیزلی استفاده می کنند".

آگاهان امور وفعالان مدنی بامیان می گویند که انتقال پروژه توتاپ ازمسیر بامیان، دولت را کمک می کند تا ساحات عظیمی از ولایات مرکز کشور را براساس ماستر پلان برق رسانی افغانستان زیر پوشش قرار دهد.

  • 16x9 Image

    ظفر بامیانی

    ظفربامیانی از سال ۲۰۱۱ برای رادیو آشنا صدای امریکا با تهیه گزارش از ولایات بامیان، دایکندی و غزنی کار می کند. ظفر بامیانی از سال ۲۰۰۴ کار رسمی خبرنگاری را به حیث گزارشگر، گوینده خبر و تهیه کننده برنامه های فرهنگی با رادیوی محلی بامیان شروع کرد. ظفر مدت یک سال گزارشگر تلویزیون ملی در بامیان نیز بود. ظفر بامیانی فارغ التحصیل  رشته جامعه شناسی از پوهنتون بامیان است.

XS
SM
MD
LG