لینک های دسترسی

Breaking News

سپنتا: فیصله های لویه جرگه تنفیذی نیست؛ ولسی جرگه تصمیم می گیرد


سپنتا: فیصله های لویه جرگه تنفیذی نیست؛ ولسی جرگه تصمیم می گیرد

در حالی که تنها یک روز دیگر به برگزاری لوی جرگه مشورتی باقی مانده هنوز هم بحث ها در مورد مشروعیت و عدم مشروعیت آن در پارلمان افغانستان وجود دارد.

به گفته شماری از اعضای ولسی جرگه اجندای مورد بحث لوی جرگه تا هنوز هم واضح نبوده و این مسأله وکلا را نگران کرده است.

اما رنگین دافر سپنتا، مشاور امنیت ملی افغانستان، که به خاطر همین نگرانی ها به ولسی جرگه فراخوانده شده بود گفت، لوی جرگه تنها به خاطر گرفتن مشوره های مردم در مورد امضای سند استراتیژیک با امریکا دایر می شود.

آقای سپنتا در پاسخ به سؤالات و نگرانی های نمایندگان در مورد چگونگی امضای سند ستراتیژیک با امریکا گفت تصمیم نهایی در این مورد را پارلمان خواهد گرفت.

او گفت "من برای شما گفتم که تعهد ریاست جمهوری این است که لوی جرگه مشورتی است و هیچ تصویب آن بالاتر از یک مشوره نیست، ما بالای دو چیز ایستادگی داریم، اول ما به تبلیغات کشورهای که میخواهند طالبان را برگردانند و افغانستان را فاقد متحدین بین المللی بسازند، اردو و پولیس افغان را تضعیف بسازند از طریق نداشتن متحدان نیرومند بین المللی تسلیم نمی شویم، اما به متحدانی هم که قاطع نباشند، از ما دفاع نیرومند نکنند و به تعهدات خود پایبند نباشند نیز تسلیم نمی شویم."

به گفته مقامات حکومت افغانستان لوی جرگه به خاطر گرفتن مشوره های مردم در مورد امضای سند ستراتیژیک با ایالات متحده امریکا و روند مصالحه با مخالفین دایر می شود.

مشاور امنیت ملی افغانستان همچنان گفت بر علاوه سند ستراتیژیک که قرار است با امریکا امضا شود هم اکنون از سوی کشورهای انگلستان، اتحادیه اروپا و فرانسه نیز درخواست هایی برای امضای اسناد همکاری های ستراتیژیک با افغانستان پیشنهاد شده است که افغانستان باید در این مورد تصمیم بگیرد.

در حالی که وکلای ولسی جرگه در مورد لوی جرگه و امضای سند ستراتیژیک با امریکا سؤالات و نظریات مختلف را ارایه می کنند همچنان می گویند این موضوع که امکان دارد کدام اجندای پنهانی وجود داشته باشد و از سوی حکومت در جرگه مطرح و نهایی شود آنان را نگران کرده است.

وکلای مردم در ولسی جرگه تا هنوز هم اجندای مورد بحث در لوی جرگه را مرموز خوانده و همچنان تاکید میکنند که این لوی جرگه مشروعیت ندارد.

وکلای ولسی جرگه همچنان ادعا میکنند که شرکت کنندگان لوی جرگه از سوی والیان و مقامات محلی انتخاب شده اند که به گفته وکلا آنان نمی توانند نظریات مستقلانه ارایه کنند.

غلام حسن ناصری، یک عضو ولسی جرگه در اجلاس روز دوشنبه در این مورد گفت "ریاست محترم جمهوری حق دارد که به آرای مردم مراجعه کند، اما آیا کسانی که فقط و فقط از سوی والیان، قومندان های امنیه و سایر مقامات دستگاه حکومت که در سراسر افغانستان تشریف دارند، برگزیده می شوند، میتوانند که نماینده واقع مردم باشند، اگر باشند شورای ملی چی معنی دارد و جایگاه اش در کجا است."

در پایان اجلاس روز دوشنبه هیأت اداری ولسی جرگه اعلام کرد که هیچ یک از وکلا به نمایندگی از ولسی جرگه در لوی جرگه شرک نمی کند اما به اساس این فیصله وکلا به صورت انفرادی و به حیث شخص حقوقی حق شرکت در لوی جرگه را خواهند داشت.

قرار است لوی جرگه به روز چهار شنبه این هفته برگزار گردد. بیش از دو هزار نفر از سراسر افغانستان در این لوی جرگه شرکت میکنند.

XS
SM
MD
LG