لینک های دسترسی

Breaking News

شکست تیم فوتبال ۱۷ سال افغانستان در برابر برازیل


تیم فوتبال هفده سال افغانستان

تیم ملی فوتبال هفده سال افغانستان که غرض شرکت در رقابت های سوبروتو کپ به هند رفته بود در پنجمین رقابت گروهی در برابر تیم هفده سال برازیل، با نتیجۀ ۲-۰ شکست خورد و از راهیابی به دور حذفی باز ماند.

این نخستین بار در تاریخ فوتبال افغانستان و برازیل است که دو تیم آن دو کشور به مصاف هم می روند.

در این رقابت ها که ۴۸ تیم از کشور های مختلف و کلپ های فوتبال داخل هند شرکت کرده بودند در هشت گروه به مصاف هم رفتند که از هر گروه تنها یک تیم به دور حذفی راه میآفت.

تیم افغانستان در رقابت های گروهی با تیم های اندونیزیا، لیورپول هند و اکادمی ممبئی رقابت کرد که با نتایج ۱-۰، ۱-۰ و ۲-۰ به پیروزی رسید اما در رقابت با برازیل ۲-۰ شکست را متقبل شد.

علی عمری، مربی تیم هفده سال فوتبال افغانستان به "لیگ رادیویی" رادیوآشنا گفت که باوجود بازی بسیار بلند تیم برازیل، بازیکنان تیمش توانستند بازی خوبی به نمایش بگذارند.

رقابت افغانستان با برازیل، نخستین دیدار فوتبال افغانستان با یک تیم برازیلی در تاریخ این کشور می باشد.

آقای عمری که در کنار حمید مقصودی مسوولیت تیم هفده سال افغانستان را به عهده دارد تاکید کرد که از "نحوۀ کارکردگی ملی پوشان هفده سال افغانستان راضی است چرا که با امکانات که در دست دارند در کنار کار های دیگر به تمرینات فوتبال می پردازند و باوجود آن توانستند با تیم های حرفه یی مانند برازیل مصاف دهند."

این تیم چهار بازی انجام داد و سه برد و یک باخت داشت.
این تیم چهار بازی انجام داد و سه برد و یک باخت داشت.

اما علی عسکر لعلی، کمک مربی پیشین تیم ملی فوتبال افغانستان در یک صحبت ویژه با "لیگ رادیویی" رادیوآشنا گفت"فدراسیون فوتبال در عرصۀ تقویه و رشد فوتبال در سطح نوجوانان و جوانان داخل افغانستان کارکردگی لازمی را انجام نمی دهد و بیشتر بازیکنان که در همچو تیم ها شرکت می کنند از تیم های مختلف داخل شهر کابل انتخاب می گردند."

آقای لعلی تاکید ورزید که فضای ایجاد شدۀ کنونی در داخل فدراسیون فوتبال افغانستان سبب شده تا تیم های فوتبال "مادر" مانند میوند، پامیر، جوانان میهن، شیوا، اتحاد و ... نتوانند مانند گذشته به تربیه بازیکنان بپردازند.

وی از مسوولین خواست برای بهتر شدن و بلندرفتن سطح بازی فوتبال در افغانستان توجه "ویژه یی به تیم های مادر صورت گیرد، تیم های که تولید کننده و تربیه کنندۀ بازیکنان نخبه به تیم های ملی در عرصۀ تاریخ فوتبال افغانستان بوده است."

اما آقای عمری از عدم توجه و علاقمندی سفارت افغانستان در دهلی جدید شکایت کرده می گوید"باوجود تماس های مکرر ما با سفارت، هیچ یک از اعضای دیپلوماتیک افغانستان در هند در طول اقامت تیم ملی در آن کشور سری با ما نزده و برخلاف نمایندگان دیپلوماتیک سایر کشور ها که در میدان در کنار ورزشکاران شان حضور داشتند، هرگز به تماشا یا حمایت تیم حضور نیافتند."

در تیم هفده سال افغانستان احمد مصور دروازه بان، امیرعلی، جاوید و مرتضی مدافعین، عبدالرشید، صادق، رامین، فیصل، حبیب الله، نوید و سید رامین، فرشاد، شیر محمد، حامد و شایق شامل بودند.

این رقابت ها که هر سال در هند برگزار می شود، افغانستان پس از چند سال محرومیت یکبار دیگر فرصت اشتراک را به دست آورده بود.

تیم ملی ورزش های زورخانه یی افغانستان
تیم ملی ورزش های زورخانه یی افغانستان

تیم ملی ورزشهای زورخانه یی افغانستان که در دومین دور رقابتهای جام جهانی ورزشهای زورخانه یی شرکت داشتند در میان ۲۰ کشور جهان با کسب یک مدال نقره و یازده مدال برونز پس از ایران و آذربایجان مقام سوم را کسب کردند.

ورزشکاران افغانستان در بخش تیمی ، انفرادی، کباده، چرخ چمنی، چرخ تیز و پهلوانی با حریفان شان رقابت کردند.

در رقابتهای انفرادی زورخانه یی و در بخش چرخ تیز، مشتاق حسن شریفی مدال برنز به گردن آویخت.

در بخش چرخ چمنی مصطفی نورستانی پس از ورزشکار ایرانی در مکان دوم ایستاد و مدال نقره را به نامش ثبت کرد.

صمیم_نیازی، احمد شکیب عطایی مصطفی نورستانی، مشتاق حسن شریفی با دو پیروزی و دو شکست از رسيدن به مدال باز ماند.

ملی پوش افغانستان در برابر بازیکن اندونیزیایی
ملی پوش افغانستان در برابر بازیکن اندونیزیایی

درهمین حال، تیم ملی فوتبال افغانستان در یک دیدار دوستانه با اندونیزیا به تساوی ۱-۱ رسید.

این رقابت که هفتۀ گذشته در اندونیزیا برگزار شد تیم فوتبال افغانستان نیمۀ نخست رقابت را با نتیجۀ ۱-۰ پایان داد اما نتوانست برتری خود را حفظ کند و در نهایت دروازه تیم افغانستان در نیمه دوم باز شد.

علی عسکر لعلی می گوید که این دو تیم از لحاظ ساختاری و توانمندی تفاوت زیاد از هم داشتند و افغانستان می توانست به سادگی از سد اندونیزیا بگذرد اما به گفتۀ آقای لعلی "مهاجم خط میانۀ افغانستان در سمت چپ میدان نتوانست به درستی از عهدۀ بازی برآید و همان باعث شد مهاجم اندونیزیا توپ های زیادی را در محوطۀ جزا بلند کند که در نهایت مهاجم تیز پا و هوشیار اندونیزیا با مهارت که در ضربات سر داشت توپ را وارد دروازه کرد."

قرار است افغانستان قبل از آنکه وارد رقابت های راهیابی به جام ملت های آسیا شود یک بازی دوستانۀ دیگر هم با تاجکستان داشته باشد.

اما آقای لعلی ابراز امیدواری می کند که فدراسیون فوتبال افغانستان در رقابت با تاجکستان فضای بازی را برای بازیکنان ساکن در داخل افغانستان نیز مهیا سازد.

این کمک مربی پیشین تیم ملی فوتبال افغانستان می گوید "اتکای فدراسیون به بازیکنان افغان ساکن در خارج از افغانستان، روحیۀ ورزش پروری را در داخل افغانستان از بین برده و دیگر نسل جوان کمتر علاقه می گیرد تا برای رسیدن به تیم ملی تلاش کند."

این درحالیست که یوسف کارگر، معاون فنی فدراسیون فوتبال افغانستان در یک صحبتی که با صدای امریکا داشت از تلاش های بی شایبۀ فدراسیون در عرصۀ "رشد فوتبال در ولایات و تشویق نوجوانان و جوانان برای راهیابی به تیم های ملی" یاد آوری کرده گفت که یکی از کارکردگی های فدراسیون "موفقیت لیگ برتر فوتبال افغانستان است که برای پنجمین سال با آمادگی ها و تکتیک های برتری برگزار شد."

XS
SM
MD
LG