لینک های دسترسی

Breaking News

جشنوارۀ ورزشی در بامیان به مناسبت صدمین سالروز استقلال افغانستان


جشنوارۀ ورزشی به پیشواز از ۲۸ اسد، صدمین سالروز استقلال افغانستان در بامیان برگزار شد که در آن حدود ۱۵۰ کودک ۱۲ ورزش و بازی‌های محلی را اجرا کردند.

عبدالستار سعادت، رییس فدراسیون فوتبال بامیان هدف از راه اندازی این جشنواره را تجلیل از صدمین سالگرد استقلال افغانستان و ترویج ورزش در بین کودکان این ولایت عنوان کرد.

آقای سعادت گفت: "ما در ۱۲ میدان کوچک، بازی‌های مختلف فوتبال، هندبال، ریسمان‌کشی، بازی‌های جغرافیه و سایر بازی‌های ورزشی را راه اندازی کردیم که ۱۵۰ طفل دختر و پسر اشتراک دارند".

به گفتۀ شماری از اطفال و جوانان که در این برنامه اشتراک کرده اند، راه اندازی چنین برنامه‌ها برعلاوۀ رشد ذهنی کودکان، ترویج رشته‌های ورزشی؛ سبب تقویت حس وطن دوستی نیز می‌شود.

دولت افغانستان امسال صدمین سالگرد استرداد استقلال افغانستان را به صورت ویژه در ولایات مختلف افغانستان جشن می‌گیرد. به گفتۀ مقام‌های محلی بامیان، در یک هفتۀ اخیر برنامه‌های مختلف فرهنگی و هنری به همین مناسبت در این ولایت راه اندازی شده است.

همچنان ادارۀ محلی بامیان به همکاری بنیاد انکشافی آقاخان در این ولایت، نمایشگاه بزرگ صنایع دستی و تولیدات محلی را برای دو روز در جوار منار استقلال در مرکز شهر بامیان راه اندازی کرده است.

در این نمایشگاه ۳۰ غرفۀ صنایع دستی و تولیدات محلی از ۸ ولسوالی بامیان به نمایش گذاشته شده است.

قربان راسخ، مدیر این نمایشگاه گفت: "انجمن‌ها، کوپراتیف‌ها و دانش‌آموزان مکاتب تولیدات شان را در این نمایشگاه به نمایش گذاشته اند که فردا نیز این نمایشگاه ادامه دارد".

روز دوشنبه، کنسرت موسیقی محلی، کاروان استقلال، اجرای نمایش سرکس و مسابقات بایسکل‌رانی بانوان در بامیان راه اندازی می‌شود.

  • 16x9 Image

    ظفر بامیانی

    ظفربامیانی از سال ۲۰۱۱ برای رادیو آشنا صدای امریکا با تهیه گزارش از ولایات بامیان، دایکندی و غزنی کار می کند. ظفر بامیانی از سال ۲۰۰۴ کار رسمی خبرنگاری را به حیث گزارشگر، گوینده خبر و تهیه کننده برنامه های فرهنگی با رادیوی محلی بامیان شروع کرد. ظفر مدت یک سال گزارشگر تلویزیون ملی در بامیان نیز بود. ظفر بامیانی فارغ التحصیل  رشته جامعه شناسی از پوهنتون بامیان است.

XS
SM
MD
LG