لینک های دسترسی

Breaking News

پوشیدن برقع در سریلانکا منع و مدارس مسدود می‌شود


مقامات در سریلانکا می‌گویند که به زودی پوشیدن برقع در این کشور منع و بیش از هزار مدرسه اسلامی مسدود خواهد شد؛ اقداماتی که اقلیت مسلمان این کشور را متاثر می‌سازد.

سارت ویراسکرا، وزیر امنیت عامهٔ سریلانکا روز شنبه ۱۳ مارچ (۲۳ حوت) در یک کنفرانس خبری گفت که او سندی را روز جمعه امضا و برای تصویب به کابینه پیشکش کرده است که در آن پوشانیدن کامل چهره زنان مسلمان به دلیل تهدیدات "امنیت ملی" منع شده است.

وزیر امنیت عامه گفت: "در اوایل زنان و دختران مسلمان هرگز برقع نمی‌پوشیدند. این نشانهٔ افراط گرایی مذهبی است که اخیراً به وجود آمده است. ما حتماً آن را منع خواهیم کرد."

پیش از این نیز پوشیدن برقع در سال ۲۰۱۹ در این کشور با اکثریت بودایی، پس از حملات تندروان مسلمان بر کلیساها و هوتل‌ها که منجر به کشته شدن ۲۵۰ نفر شد، به گونهٔ موقت منع شده بود.

آقای ویراسکرا گفت که دولت قصد دارد بیش از هزار مدرسه اسلامی را که به گفته وی پالسی آموزش ملی را نادیده گرفته و ثبت و راجستر نیز نمی‌باشند، بزودی مسدود کند.

او گفت: "هیچ کس نمی تواند مکتبی باز کند و هرچه خواستند به کودکان تدریس کنند. کودکان بین پنچ تا ۱۶ سال باید مطابق پالیسی آموزش ملی درس بخوانند."

براساس گفته این مقام، بیش از دوهزار مدرسه اسلامی در سریلانکا فعالیت دارد.

سال گذشته نیز دولت سریلانکا برخلاف خواست مسلمانان دستور داد تا تمام قربانیان بیماری کووید۱۹ باید سوزانیده شوند. این ممنوعیت در اوایل سال جاری پس از انتقادات ایالات متحده و گروه های بین المللی حقوق بشر برداشته شد.

XS
SM
MD
LG